«Հրապարակ». Միջազգային ներկայացվածությամբ ընկերությունների շրջանում դժգոհություններ են հասունանում ՀՀ կառավարության հանդեպ
19/03/2019 10:05
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով, դրսից բաժնեմաս ունեցող, միջազգային ներկայացվածությամբ ընկերությունների շրջանում մեծ դժգոհություններ են հասունանում ՀՀ կառավարության հանդեպ, և նրանք որոշել են համախմբել իրենց ուժերը։ Այդ նպատակով պարբերաբար հանդիպում են, քննարկում իրենց վիճակը, հարաբերություններն իշխանությունների հետ, անելիքները։
Այս պայմանական միավորման մեջ են ներգրավված «Լիդիան ինթերնեյշնլը», «Վեոլիա ջուրը», «Սանիթեքը», կապի որոշ օպերատորներ և այլն։ Եվ քանի որ նրանց խնդիրները ժամանակի ընթացքում ոչ թե լուծվում են, այլ աճում, ուստի ընդհանուր միտում կա դիմելու արբիտրաժային ատյաններ։ Այս առումով «Լիդիանի» նախնական զգուշացումը՝ 3 ամսից արբիտրաժային դատարան դիմելու մասին, նրանց սրտով է, և մյուսները սպասում են այս հարցով հետագա զարգացումներին։
Մեզ ասացին, որ իրավաբանական-խորհրդատվական ծառայությունն էլ մեկ ընդհանուր ընկերություն է իրականացնում, որը պատրաստում է «քեյսերը» և երաշխավորում դատարանում հաղթանակը։ Բայց արբիտրաժ դիմելը պետության համար ոչ միայն մեծ գումարների վճարման հետևանքով է հղի, այլև դրա արդյունքում արտերկրից ներդրումների հեռանկարն իսպառ կվերանա»:

«Грапарак»: В компаниях с участием иностранного капитала назревает недовольство правительством Армении
19/03/2019 11:59
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что в компаниях с участием иностранного капитала назревает большое недовольство правительством Армении, и они решили объединить свои силы. С этой целью их представители периодически встречаются и обсуждают ситуацию, отношения с властями и дальнейшие действия.
В это условное объединение входят компании «Лидиан Армения», «Веолиа джур», «Снитек», некоторые операторы связи и т.д. И поскольку их проблемы вместо того чтобы решаться, увеличиваются со временем, есть общая тенденция обратиться в арбитражные инстанции.
«В данном контексте им пришлось по душе предварительное предупреждение «Лидиан» об обращении через 3 месяца в арбитражный суд и остальные ждут дальнейших развитий по этому вопросу. Как нам сообщили, юридические и консалтинговые услуги им предоставляет одна и та же компания, которая готовит «кейсы» и гарантирует победу. Однако обращение в арбитраж чревато для государства не только выплатой крупных штрафов, но и тем, что перспектива иностранных инвестиций может полностью исчезнуть», - пишет издание.