Իտալիայի իշխանություններն արգելել են միգրանտներ տեղափոխող հերթական նավի մուտքը
Սիցիլիայի նեղուցում 49 փրկված միգրանտներ տեղափոխող հերթական նավը կանգնած է Լամպեդուզա կղզու առջև՝ չունենալով  նավահանգիստ մտնելու համար Իտալիայի իշխանությունների թույլտվությունը:
ANSA գործակալությունը հաղորդում է, որ խոսքը Mare Ionio իտալական նավի մասին է, որը մտնում է Mediterranea նախագծում և աջակցություն ունի մի շարք քաղաքական գործիչների և հասարակական կազմակերպությունների կողմից:
49 փրկվածների շրջանում 12 անչափահաս կա: Նախօրեին նրանց օգնություն էր տրամադրվել Լիբիայի ափերի մոտ: Իտալական նավի անձնակազմը միջամտել էր, քանի որ մարդկանց կյանքին վտանգ էր սպառնում: Mediterranea-ի համակարգողներն անմիջապես Իտալիայի իշխանություններից անվտանգ նավահանգիստ մտնելու թույլտվություն էին խնդրել:

Власти Италии запретили заход очередному судну с мигрантами
Очередное судно с 49 спасенными в Сицилийском проливе мигрантами стоит перед островом Лампедуза, не имея разрешения властей Италии зайти в порт и начать высадку. Как сообщает во вторник агентство ANSA, речь идет об итальянском борте Mare Ionio, входящем в проект Mediterranea, поддержанный рядом политиков и общественных организаций.
Среди 49 спасенных 12 несовершеннолетних. Им была оказана помощь накануне у ливийских берегов. Экипаж итальянского судна вмешался в ситуацию, потому что людям грозила гибель. Координаторы Mediterranea сразу запросили у итальянских властей разрешение на заход в безопасный порт.
По распоряжению МВД Италии, судну был запрещен заход в территориальные воды Италии. Однако учитывая семибалльный шторм, экипаж принял решение двигаться к острову Лампедуза, нарушив распоряжение.