Իրան այցից առաջ խոսել եմ ՌԴ նախագահի հետ. Նիկոլ Փաշինյան
Իրան կատարած այցից առաջ ես խոսել եմ Վրաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի նախագահի և Թուրքմենստանի նախագահի հետ և նրանց տեղեկացրել, թե ինչ հարցերի շրջանակում եմ պատրաստվում այցելել Իրան, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Իրան կատարած այցի ժամանակ անդրադարձ եղա՞վ իրանական գազ Հայաստան ներմուծելու և տարանցելու մասին, արդյոք սա նոր գազատարի մասին է, և ի՞նչ կարծիք ունեն այս մասին հարևան Վրաստանն ու Ռուսաստանը։
«Խոսքը նոր գազատարի մասին չէ. Իրան կատարած այցից առաջ ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել ՌԴ նախագահի, Վրաստանի վարչապետի և Թուրքմենստանի նախագահի հետ, նրանց տեղեկացրել եմ, թե ինչ հարցերի շրջանակ եմ պատրաստվում քննարկել Իրանում, կարևոր է եղել նրանց մոտեցումն այս հարցում», - ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ վերոնշյալ անձանց հետ քննարկումների արդյունքում որոշվել է, որ Իրանում կարևոր կետերից մեկը պետք է լինի քննարկումները այդ հարցով։
«Այդ քննարկումները կշարունակվեն, քանի դեռ եզրահանգման չենք եկել, մեր ընդհանուր տրամադրվածությունը պետք է լինի հետևյալը, որ հնարավոր բոլոր ուղղություններով պետք է շարունակենք մեր համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenia’s PM discussed Iranian agenda with Russia’s president before departing for Iran
Before visiting Iran I have had phone conversations with the Georgian premier, Russia’s and Turkmen presidents to inform them about the agenda of my visit, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at a news conference on Tuesday asked whether during the visit reference was made to the supply of Iranian gas to Armenia.
“It was not about new pipeline. Before my visit to Iran I had a phone conversation with presidents of Russia and Turkmenistan and Georgia’s premier and informed them the circle of issues I was going to discuss in Iran,” he said, adding that their approach in this issue is under Armenia’s limelight.
Pashinyan said as a result of discussions, they agreed that the issue should have been discussed during his visit to Iran.
“The discussions will continue until final conclusion is made. Our position is to continue cooperation in all possible directions and in all possible sectors,” Pashinyan said.