Իրան այցից առաջ խոսել եմ ՌԴ նախագահի հետ. Նիկոլ Փաշինյան
Իրան կատարած այցից առաջ ես խոսել եմ Վրաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի նախագահի և Թուրքմենստանի նախագահի հետ և նրանց տեղեկացրել, թե ինչ հարցերի շրջանակում եմ պատրաստվում այցելել Իրան, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Իրան կատարած այցի ժամանակ անդրադարձ եղա՞վ իրանական գազ Հայաստան ներմուծելու և տարանցելու մասին, արդյոք սա նոր գազատարի մասին է, և ի՞նչ կարծիք ունեն այս մասին հարևան Վրաստանն ու Ռուսաստանը։
«Խոսքը նոր գազատարի մասին չէ. Իրան կատարած այցից առաջ ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել ՌԴ նախագահի, Վրաստանի վարչապետի և Թուրքմենստանի նախագահի հետ, նրանց տեղեկացրել եմ, թե ինչ հարցերի շրջանակ եմ պատրաստվում քննարկել Իրանում, կարևոր է եղել նրանց մոտեցումն այս հարցում», - ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ վերոնշյալ անձանց հետ քննարկումների արդյունքում որոշվել է, որ Իրանում կարևոր կետերից մեկը պետք է լինի քննարկումները այդ հարցով։
«Այդ քննարկումները կշարունակվեն, քանի դեռ եզրահանգման չենք եկել, մեր ընդհանուր տրամադրվածությունը պետք է լինի հետևյալը, որ հնարավոր բոլոր ուղղություններով պետք է շարունակենք մեր համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян: До визита в Иран я говорил с президентом России
До визита в Иран премьер-министр Армении Никол Пашинян говорил с президентом России, премьером  Грузии и президентом Туркменистана и проинформировал их повестке предстоящего визита в Иран. Об этом Никол Пашинян заявил сегодня на пресс-конференции, касаясь вопроса, обсуждалась ли тема импорта иранского газа в Армению, идет ли речь о новом газопроводе и как относятся к этому Грузия и Иран.
«Речь не идет о новом газопроводе: до визита в Иран у меня состоялся телефонный разговор с президентом РФ, премьер-министром Грузии и президентом Туркменистана, проинформировал их о том, какой круг вопросов собираюсь обсудить в Иране, их подходы к этому вопросу были важны», - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, в результате обсуждений с ними было решено, что одним из важных пунктов повестки в Иране должны стать обсуждения по этому вопросу.
«Эти обсуждения продолжаться, пока мы не пришли к заключению. Наше общий настрой должен быть следующим – продолжать наше сотрудничество по всем возможным направлениям», - заявил Никол Пашинян.