ԵՄ հետ համատեղ ծրագրերը կարող են իրականացվել, սակայն պետական պարտքի ավելացման հաշվին. պետք է քննարկել՝ պատրա՞ստ ենք դրան. Նիկոլ Փաշինյան
19/03/2019 12:37
Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում Եվրամիության հետ քննարկվել է 13 ծրագրի համատեղ իրականացման հնարավորություն, որոնք վերաբերում են Հայաստանում ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ջրամբարաշինությանը, էներգետիկ, դատաիրավական և այլ ոլորտներում բարեփոխումներ կատարելուն, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմաննա ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«13 ծրագրերը վերաբերում են ենթակառուցվածքների զարգացմանը, ջրամբարաշինության մեծ նախագիծ իրականացնելուն, այսինքն՝ Հայաստանում մոտ 2 տասնյակ նոր ջրամբար կառուցելու գործընթացին, որը, բնականաբար, պետք է որոշակի ժամանակացույցով լինի։ Մեր ենթակառուցվածքների զարգացմանը, մասնավորապես՝ ճանապարհներին։ Վերաբերում է ոստիկանության համակարգի բարեփոխումներին, էներգետիկ համակարգի զարգացմանն ու ներդրումներին, այդ թվում՝ նաև էներգետիկ միջանցքի ձևավորման գործընթացին, կրթության բարեփոխումներին, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումներին, հարկային վարչարարության բարեփոխումներին և այդպես շարունակ։ Այսինքն՝ Եվրամիությունում մեր արձանագրումը հետևյալն էր՝ մենք լիարժեք պատրաստ ենք համագործակցել բարեփոխումների ողջ օրակարգի շրջանակներում ու ԵՄ բարձր ղեկավարությունը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել այս ծրագրերի աջակցմանը», - ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ այստեղ որոշակի խնդիր կա։
«Եվրամությունն ասում է, որ իրենք, այո′, պատրաստ են շատ լուրջ աջակցություն ցույց տալ այս ծրագրերին, բայց բոլորիս համար հասկանալի է, որ Եվրամիությունը չի վերցնելու այդ ծրագրերն ամբողջությամբ ֆինանսավորի և Հայաստանը նույնպես պետք է իր բաժին ներդրումն ունենա։ Հայաստանի բաժին ներդրման համար մենք ունենք մի խոչընդոտ, խնդիր, դա այն է, որ պետական պարտքի մասին օրենքում առկա են սահմանափակումներ, ըստ որոնց մեր պետական պարտքը չի կարող գերազանցել ՀՆԱ-ի որոշակի տոկոսը և հիմա ԵՄ առաջարկած մեխանիզմը հետևյալն է, որ նրանք ասում են, որ մենք պատրաստ ենք մի մասով գրանտ տալ, բայց ակնկալում են, որ Հայաստանը նույնպես իր ներդրումը կունենա։ Մեր ներդրման, այս պահին ամենատեսանելի աղբյուրները, կարող են լինել արտաքին աղբյուրները, ինչը կարող է ենթադրել պետական պարտքի ծավալի մեծացում ու պետք է շատ լուրջ քննարկում ունենանք՝ պատրա՞ստ ենք գնալ այս ճանապարհով», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ առաջիկա 20 օրվա ընթացքում քննարկում կլինի Կենտրոնական բանկի ու փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչների հետ։

Projects with EU may be implemented on the account of state debt growth: Pashinyan
In the sidelines of the visit to Brussels opportunity of implementation of 13 joint projects were discussed relating to the development of infrastructures in Armenia, construction of water reservoirs, implementation of reforms in energy, judicial-legal and other sectors, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan told the reporters at a press conference on Tuesday.
“These thirteen projects relate to the development of infrastructures, implementation of a big project of construction of water reservoirs,” he said, adding that it is about construction of about 20 new water reservoirs which naturally needs a certain timeframe.
“We have registered in the EU that we are absolutely ready to cooperate in the sidelines of the reforms’ agenda, and the highest leadership of the EU expressed readiness to assist in the implementation of the programs,” the PM said, adding that some issue though have raised.
“The EU says we are ready to seriously assist in the implementation of the programs but it is clear for all that it will not fund these projects completely, and Armenia must have its share too which though creates certain issues regarding the limitations existing in the law on state debt, according to which, our state debt must not exceed certain percentage of the country’s GDP,” the PM said, adding that the mechanisms proposed by the EU is the following: we are ready to give you part as a grant and expect Armenia’s investment too.
“The most visible sources for our investments are foreign sources which supposes growth of the state debt and the issue is whether we are ready to choose this way or not,” Pashinyan said, adding that the issue needs to be seriously discussed with the Central Bank and experts.