Շատ հետաքրքիր առաջարկներ կան. Հայկ Մարությանը՝ մետրոյի նոր կայարանի մասին
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այսօր լրագրողների հետ զրւոյցում հերքեց մամուլի այն հրապարակումները, որոնց համաձայն իր կինն աշխատում է քաղաքապետարանում, զբաղվում քաղաքացիների ընդունելություններով և մինչև անգամ պատասխանում ամուսնու հեռախոսին։
«Բնականաբար, նման բան չկա։ Բոլոր շահագրգռված անձինք՝ իմ ընկերները, որոնք կարող են օգտակար լինել,  գալիս են և օգտակար են լինում», - ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է համատիրություններին,  Հայկ Մարությանը նկատեց, որ բնակիչները պետք է պահանջատեր լինեն՝ իմանալու, թե որտեղ և ինչ նպատակով են ծախսվում իրենց վճարած գումարները։
Անդրադառնալով վերելակների հարցին՝ Երևանի քաղաքապետը տեղեկացրեց, որ ընթացիկ լուծումներ լինելու են, սակայն սպասում են գլոբալ լուծման։
Լրագրողները քաղաքապետից հետաքրքրվեցին նաև մետրոյի նոր կայարանի կառուցման հարցով, ինչին ի պատասխան՝ նա տեղեկացրեց, որ շատ հետաքրքիր առաջարկներ կան՝ ի դեմս «Թումոյի» մերձակայքում կայարան ունենալուն։
Հայկ Մարությանի խոսքով՝ առաջին տարբերակով կայարանի հարցը կարել է լուծել համայնքի ուժերով, որպեսզի սա պետության վրա բեռ չլինի։ Երկրորդ տարբերակն այն է, որ տնտեսվարողը ներդրումներ անի, շրջակայքում հին շենքերի փոխարեն նոր շենքեր կառուցվեն, և մետրոյի կայարան ունենալու արդյունքում տնտեսվարողը կարողանա բնակարաններն առավել թանկ գնով վաճառել։
«Այս առաջարկը կոնկրետ տնտեսվարող է արել, համատեղ հետագա գործողությունների պլան ենք մշակում։ Աշխատում ենք նաև ճոպանուղի ունենալու ուղղությամբ։  Ես շատ եմ ուզում, որ ունենանք։ Տրանսպորտի համակարգի հետ կապված՝ կարող եմ ասել, որ իմ առաջին տեղակալը մեկ շաբաթով երեկ մեկնել է Պրահա՝ ամբողջությամբ ուսամնասիրելու համակարգը, փորձը։ Նաև նոր հանձնաժողով է ստեղծվում, այսինքն՝ այս ուղղությամբ սկսվում են կոնկրետ քննարկումներ», - ասաց Մարությանը։

Есть очень интересные предложения – мэр Еревана о новой станции метро
Мэр Еревана Айк Марутян опроверг сегодня публикации прессы, согласно которым его жена работает в мэрии, занимается приемом граждан и даже отвечает на телефонные звонки мужа.
«Естественно, ничего подобного нет. Все заинтересованные лица, мои друзья, которые могут быть полезны, приходят и пытаются быть полезными», - сказал он.
Что касается кондоминиумов, то Айк Марутян отметил, что жители должны требовать и имеют право знать, на какие цели тратятся выплачиваемые ими деньги.
Обратившись к вопросу строительства новой станции  метро, мэр Еревана сообщил, что есть очень интересные предложения, в частности, речь идет о станции метро рядом со зданием центра «Тумо».
По его словам, согласно первому варианту, вопрос станции может быть решен силами общины, чтобы это не стало лишним грузом для государства. Второй вариант – это инвестиции хозяйствующих субъектов, которые построят вместо старых зданий в окрестностях новостройки и после строительства станции метро смогут продавать квартиры по более высокой цене.
«Это предложение сделал конкретный хозяйствующий субъект, мы разрабатываем план дальнейших совместных действий. Работаем также в направлении строительства канатной дороги, очень хочу, чтобы она заработала. Что касается транспортной системы, то могу сказать, что  мой первый заместитель на неделю поехал в Прагу, чтобы изучить их систему и опыт. Формируется также новая комиссия, то есть, в этом направлении начинаются конкретные обсуждения», - сказал Айк Марутян.