Ավելի շատ պետք է կենտրոնանանք տնտեսական հեղափոխության, քան սահմանադրական փոփոխությունների վրա. վարչապետ
19/03/2019 14:20
Սահմանադրական բարեփոխումների այն շրջանակը, որի մասին խոսվել է մեր նախընտրական ծրագրում, այդ շրջանակի վերաբերյալ որոշակի քննարկումներ կան, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե իշխանության օրակարգում կա՞ առաջիկայում սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելու հարցը։
«Մեր Սահմանադրության մեջ այսօր սփյուռքի ներկայացուցիչներին պետական կառավարման համակարգում ներգրավելու շատ խիստ սահմանափակումներ կան, և մենք կարծում ենք, որ այդ սահմանափակումները պատեհ չեն։ Այդ ուղղությամբ որոշակի աշխատանքներ կան։ Ես գիտեմ, որ քննարկումներ կան, որ խորհրդարանական համակարգը նախագահականի հետ փոխելու, սակայն ես այն կարծիքին չեմ, որ մենք հիմա այդպիսի անհրաժեշտության առաջ ենք կանգնած։ Մեկ տարի էլ չկա, որ այս համակարգը գործում է։ Պետք է հասկանանք՝ այն ի վերջո ինչ է իրենից ներկայացնում», - ասաց գործադիրի ղեկավարը։
Վարչապետի համոզմամբ, Սահմանադրությունը կենդանի օրգանիզմ է, բայց ինքը չէր ցանկանա որևէ կանխորոշող հայտարարություն անել։
«Իմ անձնական կարծիքն այն է, որ մենք կառավարման համակարգը փոխելու անհրաժեշտություն չունենք, քանի դեռ չունենք կոնկրետ փաստարկներ, թե ինչու է դա պետք անել։ Կարծում եմ՝ ավելի շատ պետք է կենտրոնանանք տնտեսական հեղափոխոխության, քան սահմանադրական փոփոխությունների վրա», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян: Нам нужно больше сконцентрироваться на экономической революции, чем на конституционных изменениях
19/03/2019 15:22
В настоящее время проводятся определенные обсуждения вокруг того круга конституционных реформ, о которых говорилось в нашей предвыборной программе, заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, рассматривают ли власти вопрос конституционных изменений.
«В нашей Конституции сегодня есть очень жесткие ограничения для вовлечения представителей диаспоры в систему государственного управления, и мы считаем, что эти ограничения неуместны. В этом направлении ведутся определенные работы. Я знаю, что есть обсуждения о переходе от парламентской системы к президентской, однако считаю, что сейчас такой необходимости нет. И года нет, как действует эта система. Мы должны понять, что она представляет собой», - сказал Никол Пашинян.
По убеждению премьер-министра, Конституция это живой организм, однако он не хотел бы делать каких-то предопределяющих заявлений.
«Мое личное мнение, что у нас нет необходимости менять систему управления до тех пор, пока нет аргументов, почему это нужно сделать. Считаю, что нам нужно больше сконцентрироваться на экономической революции, чем на конституционных изменениях», - заявил Никол Пашинян.