Գերմանիայում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ պատվիրակությունը քննարկել է վիզաների ազատականացմանը վերաբերող հարցեր
20/03/2019 15:45
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի ղեկավարած պատվիրակությունը, որը մարտի 18-21-ը պաշտոնական այցով գտնվում է Գերմանիայում, մարտի 20-ի առավոտյան հանդիպում է ունեցել Միջազգային քաղաքականության և անվտանգության հիմնադրամի (SWP) տնօրեն Ֆոլքեր Փերթեսի  ու Արևելյան Եվրոպա և Եվրասիա գիտահետազոտական խումբը ներկայացնող փորձագետների հետ, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Այս գիտահետազոտական կենտրոնը հանդիսանում է Գերմանիայի անկախ հետազոտական ինստիտուտ, որը խորհրդատվություն է տրամադրում Բունդեսթագին և Գերմանիայի դաշնային կառավարությանը` արտաքին ու անվտանգության քաղաքականության վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները, արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո արձանագրված  զարգացումներն ու ուրվագծվող առաջնահերթությունները:
Հանդիպման ընթացքում ԱԺ պատվիրակության անդամները և փորձագետները քննարկել են ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը, տնտեսական բարեփոխումներին, տարածաշրջանային անվտանգությանը, վիզաների ազատականացմանը վերաբերող հարցեր:

Делегации парламента Армении обсудила в Германии вопросы либерализации виз
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Араратом Мирзояном, находящаяся 18-21 марта с официальным визитом в Германии, встретилась 20 марта утром с директором Фонда международной политики и безопасности (SWP ) Фолкером Пертесом и экспертами научно-исследовательской группы Восточной Европы и Евразии, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Научно-исследовательской центр является независимым институтом ФРГ, предоставляющим консультации Бундестагу и федеральному правительству Германии   по внешней политике и безопасности.
В ходе встречи председатель парламента представил политические перемены в Армении, последовавшие после внеочередных парламентских выборов развития и намечаемые приоритеты.
На встрече члены парламентской делегации и эксперты обсудили вопросы внешней политики Армении, экономических реформ, региональной безопасности, либерализации виз.