Ղազախստանում առաջարկել են վերանվանել մայրաքաղաքը Նազարբաևի անունով
Ղազախստանի նոր նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևն առաջարկել է վերանվանել հանրապետության մայրաքաղաք Աստանան Նուրսուլթանի՝ առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի պատվին:
«Կարծում եմ, անհրաժեշտ է հավերժացնել մեր մեծ ժամանակակցի`Ղազախստանի Հանրապետության առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի անունը: Մեր մայրաքաղաքը պետք է կրի նախագահի անունը և կոչվի Նուրսուլթան», - ասաց Տոկաևը:
Նա նաև առաջարկել է հանրապետության մայրաքաղաքում Ղազախստանի Հանրապետության առաջին նախագահի պատվին կանգնեցնել հուշարձան:
«Անհրաժեշտ եմ համարում Նուրսուլթան Նազարբաևի անունով կոչել շրջանային բոլոր քաղաքների կենտրոնական փոխոցները», - հավելել է Ղազախստանի նախագահը:
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը երեքշաբթի հայտարարել է, որ մարտի 20-ից կդադարեցնի իր լիազորությունները, իսկ իր ժամկետի մնացած ժամանակահատվածում երկիրը կղեկավարի Տոկաևը: Ղազախստանում նախագահի ընտրությունները նախատեսված են 2020 թվականին:

Столица Казахстана должна быть переименована в Нурсултан
Новый президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев предложил переименовать столицу республики Астану в Нурсултан в честь первого президента Нурсултана Назарбаева.
«Считаю необходимым увековечить имя нашего великого современника - первого президента Республики Казахстан Нурсултана Абишевича Назарбаева. Наша столица должна носить имя нашего президента и называться Нурсултан», - сказал Токаев.
Он также предложил воздвигнуть монумент в честь первого президента Республики Казахстан в столице республики.
«Считаю необходимым назвать центральные улицы всех областных городов именем Нурсултана Абишевича Назарбаева», - добавил президент Казахстана.
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев во вторник заявил, что с 20 марта прекращает свои полномочия в качестве главы республики, а их исполнение на оставшийся срок переходит к Токаеву. Выборы в Казахстане запланированы на 2020 год.