Հրապարակման հետքերով ոստիկանապետն անձամբ զանգել է լրագրողին, այսօր էլ նա սպառնալիքներ է ստացել
«Politik.am» կայքի խմբագիր Բորիս Մուրազին մի քանի օր առաջ կայքում հրապարակման հետքերով անմիջապես ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանի կողմից հեռախոսազանգ է ստացել, այսօր էլ նրա պնդմամբ, ոստիկանության «ֆեյք» օգտատերերը սպառնում են իրեն ու իր ընտանիքի անդամներին։
«Մի քանի օր առաջ Նարեկ Սարգսյանի (գտնվում է հետախուզման մեջ) և Վալերի Օսիպյանի մասին հոդված էինք հրապարակել։ Դրանից հետո ոստիկանությունը փորձում է տարբեր պաշտոնյաների, նույնիսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նաև քրեական հեղինակությունների միջոցով նյութը կայքից հանել տալ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Մուրազին։
Հրապարակումը կայքից չի հեռացվում, սակայն ոստիկանությունում, փաստից անհանգիստ, հրապարակման օրը կեսգիշերին, Մուրազիի փոխանցմամբ, ոստիկանապետ Օսիպյանն է անձամբ զանգահարում իրեն։
«Ես իրեն բացատրում եմ, որ ինքն իրավունք չունի կեսգիշերին զանգահարել ինձ, անձամբ քննարկել մամուլի հետ կապված հարցեր։ Ինձանից հետաքրքրվում էր՝ ո՞վ է այդ հրապարակումն արել, ո՞վ է դրա պատվիրատուն։ Խնդրեց՝ չխանգարել իրենց աշխատել։ Ես իրեն ասացի, որ իրեն հեղինակազրկում է այս վարքը», - ներկայացրեց Մուրազին։ Այդուհանդերձ, զրույցի ընթացքում, խմբագրի խոսքով, Օսիպյանը չի հերքել այն, որ իր հորդորով որոշ անձինք զանգահարել ու խնդրել են հեռացնել հրապաարկումը։
Ոստիկանության կողմից միջնորդավորված հարձակումը, ըստ լրատվամիջոցի ներկայացուցչի, շարունակվել է նաև այսօր, երբ գրվել է Օսիպյանի հնարավոր պաշտոնանկության մասին։
«Ոստիկանության ֆեյքերը գրում են՝ ուշադիր ընտանիքիդ, կնոջդ համար, իրանց հետ ժամանակ անցկացրու, քեզ քիչ մնաց, հրապարակում են կնոջս ու երեխայիս նկարները։ Այդ ֆեյքերը սպասարկում են ոստիկանությանը, նրանց էջերում միայն ոստիկանապետի մասին տեղեկություններ են։ Եթե ոստիկանապետը իրեն թույլ է տալիս գիշերը զանգահարել լրատվամիջոցի ներկայացուցչին, ապա նա ֆեյք էլ կարող է ունենալ ու նրանց հրահանգել գործել ուղղորդված։ Այս քայլը մարդկային սահմաններից դուրս է, ես չեմ անցել երբեք այդ սահմանները և նրա ընտանիքի մասին ոչինչ չեմ գրել։ Սա շատ վատ տեղ տանող ճանապարհ է», - նշեց Բորիս Մուրազին։

После публикации начальник полиции лично позвонил журналисту, сегодня он получил угрозы
Редактору сайта Politik.am Борису Мурази несколько дней назад после публикации на сайте статьи позвонил начальник полиции Валерия Осипяна и сегодня, по его утверждению, ему и его семье угрожают «фейковые» пользователи полиции.
«Несколько дней назад мы опубликовали статью о Нареке Саргсяне (объявлен в розыск) и начальнике полиции Осипяне. Сразу после этого полиция попыталась при помощи разных должностных лиц, даже высокопоставленных чиновников и криминальных авторитетов добиться того, чтобы материал был удален с сайта», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Борис Мурази.
Статья не была удалена с сайта, в полиции, однако, обеспокоены этим фактом, и, по словам Мурази, в день публикации в полночь ему позвонил лично начальник полиции.
«Я ему объяснил, что он не имеет права звонить мне в полночь, лично обсуждать вопросы, связанные с прессой. Он поинтересовался тем, кто сделал эту публикацию, кто ее готовил. Попросил не мешать им работать. Я ему сказал, что такое поведение дискредитирует его», - рассказал Мурази. Тем не менее, по словам редактора сайта, в ходе беседы Осипян не опроверг то, что по его призыву некоторые люди звонили и просили удалить публикацию.
Опосредованная атака со стороны полиции, по словам редактора сайта Politik.am, продолжалась также сегодня, когда было написано о возможной отставке Осипяна.
«Фейки полиции пишут, что будь внимателен к семье и жене, проводи с ними больше времени, тебе осталось мало, публикуют фотографии жены и детей. Эти фейки обслуживают полицию, на их страницах только информация о начальнике полиции. Если начальник полиции позволяет себе звонить в полночь представителю медиа, то может иметь также фейки и давать им указание для направленных действий. Этот шаг не укладывается в человеческие рамки, я ничего не писал о его семье. Этот путь ни к чему хорошему не ведет», - сказал Борис Мурази.