Հայաստանի համայնքներում կներդրվի համամասնական ընտրակարգ. Սուրեն Պապիկյան
Ունենք համայնքապետարաններ, որոնք շատ լավ են պատկերացնում իրենց համայնքի զարգացումը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Ցավոք, այդ թիվը մեծ չէ, և սա է պատճառը, որ մենք փորձում ենք նոր որակ հաղորդել համայնքների կառավարմանը և առաջիկայում, երբ ի հայտ կբերվի նոր խոշորացման ծրագիրը, նախատեսում ենք, որ պետք է Հայաստանի համայնքներում ներդրվի համամասնական ընտրակարգ», - ասաց նախարարը։
Ըատ Պապիկյանի՝ այդ համամասնական ընտրակարգը, որպեսզի լինի ամբողջական և մոտեցումը ճիշտ լինի, միայն կուսակցական պատկանելությանը պետք է շեշտը չդնել։
«Փաստ է, որ գոնե մարզերում կուսակցությունները, ցավոք, բավարար կայացած չեն։ Եվ հանրային նախաձեռնություններին, քաղաքական և հասարակական խմբերին ավագանիում և համայնքի ղեկավարմանը ներգրավվելու համար մենք պետք է հարթակ ու հնարավորություն ստեղծենք», - նշեց նախարարը։

В общинах Армении будет внедрена пропорциональная избирательная система – Сурен Папикян
В Армении есть руководители сельских общин, которые очень хорошо представляют дальнейшее развитие своих общин, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами министр территориального управления и развития Сурен Папикян.
«К сожалению, таких немного, и в этом причина того, что мы пытаемся придать новое качество управлению общин. В ближайшее время, когда будет представлена новая программа укрупнения, мы намерены внедрить в общинах Армении пропорциональную избирательную систему», - сказал министр.
По словам Папикяна, для целостности этой пропорциональной избирательной системы и правильного подхода акцент не должен ставиться только на партийной принадлежности.
«Можно констатировать, что в областях, к сожалению, нет достаточно состоявшихся политических сил. И для вовлечения гражданских инициатив, политических и общественных кругов в Советы старейшин и руководство общинами мы должны создать соответствующую площадку и возможность», - отметил министр.