Կոնկրետ օրը ֆիքսելու անհրաժեշտություն չենք տեսնում. Արայիկ Հարությունյանը՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի օրը Քաղաքացու օր չամրագրելու մասին
21/03/2019 13:47
Սա երկրորդ ամենահիշարժան օրն է մեր նորանկախ պետության պատմության ընթացքում, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով այսօր կառավարության նիստում կայացրած որոշմանը՝ ապրիլի 27-ը հռչակել Քաղաքացու օր:
«Մենք դա արձանագրում ենք, բայց միևնույն ժամանակ կոնկրետ օրը չենք ֆիքսում, կոնկրետ օրը ֆիքսելու անհրաժեշտություն, եթե հաջորդ կառավարությունները կցանկանան, կֆիքսեն», - ասաց նա:
Հարցին, թե ինչո՞ւ հենց այդ օրն ընտրվեց քաղաքացու օր՝ հաշվի առնելով մամուլի այն հրապարակումները, որ կար ցանկություն ապրիլի 23-ը նշել որպես քաղաքացու օր, քանի որ դա Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի օրն էր, Հարությունյանն ասաց, որ ընտրված ժամանակացույցով այդ օրը չի համընկնում Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի օրվան:
«Այդ օրն ընտրվեց, որպեսզի լինի նաև հանգստյան օր և լրացուցիչ հանգստյան օր չունենանք, քանի որ ապրիլ-մայիսին էին տեղի ունեցել հիմնական իրադարձությունները դրա համար որոշեցինք այդ օրերին նշել», - ասաց նա:
Դիտարկմանն արդյոք Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը դիտարկվում է, որպես տոն՝ Հարությունյանն ասաց. «Կարծում եմ, որ ամենամեծ մասսայական միջոցները եղել են ապրիլի 23-ին ու նաև մայիսի 2-ին»:

Мы не видим необходимости зафиксировать конкретный день – Араик Арутюнян о провозглашения  Дня гражданина не в день отставки Сержа Саргсяна
21/03/2019 15:12
Мы не видим необходимости зафиксировать конкретный день – Араик Арутюнян о провозглашения Дня гражданина не в день отставки Сержа Саргсяна
Это второй самый памятный день в истории независимости нашего государства, заявил сегодня журналистам министр образования и науки Араик Арутюнян, касаясь принятого правительством решения о провозглашении 27 апреля Днем гражданина.
«Мы фиксируем это, но при этом не указываем конкретного дня, если следующие правительства увидят необходимость в этом, зафиксируют конкретный день», - сказал министр.
На вопрос, почему именно этот день был выбран Днем гражданина, учитывая публикации СМИ о том, что было желание провозгласить Днем гражданина 23 апреля, поскольку в этот день Серж Саргсян подал в отставку, Араик Арутюнян заявил, что согласно выбранному графику этот день не совпадает с отставкой Сержа Саргсяна.
«Был выбран субботний день, чтобы не было необходимости объявлять дополнительно нерабочий день. Мы решили отмечать в этот день, поскольку основные события произошли в апреле-мае», - сказал он.
На замечание, рассматривается день отставки Сержа Саргсяна ли как праздник, Араик Арутюнян ответил: «Думаю, что самые массовые мероприятия проходили 23 апреля, а также 2 мая».