Ամերիկահայ համայնքը պետք է ակտիվ աշխատի՝ Թրամփից կորզելու Ցեղասպանության ճանաչման խոստումը. քաղաքագետ
21/03/2019 14:44
ԱՄՆ-ի 49-րդ նահանգի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը դեռևս չի կարող իրավական հիմք հանդիսանալ հարցի՝ ֆեդերալ իշխանության մակարդակով ճանաչման համար, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց միջազգային իրավունքի և միջազգային հարաբերությունների մասնագետ, քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանն՝ անդրադառնալով 50 նահանգներից նախավերջինի՝ Ալաբամա նահանգի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հանգամանքին։
«Ինչպես հայտնի է, Միացյալ նահանգներում կան նահանգային և ֆեդերալ իշխանություններ։ Հայ ժողովրդի և ԱՄՆ-ում բնակվող հայ համայնքի գերնպատակն է Ցեղասպանության՝ ֆեդերալ մակարդակով ճանաչումը, որպեսզի Հայոց ցեղասպանությունը, որպես ճանաչված երևույթ, մտնի Միացյալ նահանգների արտաքին քաղաքական օրակարգ, և 1915 թվականի իրադարձություններին հստակ իրավական ու քաղաքական գնահատական՝ ԱՄՆ նախագահի և գործադիր իշխանության կողմից որակվելով որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Սուրեն Սարգսյանի խոսքով՝ սա այն նպատակն է, որին այսօր փորձում է հասնել ամերիկահայ համայնքը։ Քաղաքագետը հիշեցրեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին տարիներ առաջ խոսել է ԱՄՆ միայն մի նախագահը՝ Ռոնալդ Ռեյգանը, նրանից զատ՝ ԱՄՆ որևէ այլ առաջնորդ «ցեղասպանություն» բառը չի արտասանել թե՛ պաշտոնավարման տարիներին, թե՛ պաշտոնաթող լինելուց հետո։
«Հայ համայնքը որոշել է գնալ այլ ճանապարհով, այնպես անել, որ ԱՄՆ բոլոր նահանգները ճանաչեն Ցեղասպանությունը, ինչը բարոյական առումով որոշակի լծակ է, որպեսզի հայ համայնքը կարողանա ֆեդերալ իշխանությանը ցույց տալ, որ բոլոր նահանգները և ամերիկացի ժողովուրդը ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը», - նշեց քաղաքագետը։
Հարցին՝ որքա՞ն ռեալ է գնահատում մոտ ապագայում ԱՄՆ ֆեդերալ իշխանության կողմից Ցեղասպանության ճանաչման հավանականությունը, Սուրեն Սարգսյանը պատասխանեց՝ Միացյալ նահանգների գործող կառավարությունը չափազանց պրագմատիկ է և առաջնորդվում է բացառապես սեփական երկրի շահով։
«ԱՄՆ-ն առաջինն իր շահերն է դնում սեղանին։ Թուրքիան Միացյալ նահանգների համար ռազմավարական դաշնակից է՝ որքան էլ այսօր երկու երկրների հարաբերությունները բարիդրացիական չեն։ Թուրքիան, միևնույն է, շարունակում է մնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ և տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի հիմնական ռազմավարական դաշնակիցը։ Չեմ կարծում, որ Միացյալ նահանգները կձեռնարկի քայլեր որոնք կվնասեն Թուրքիային։
Այս առումով քիչ կանխատեսելի է, որ ԱՄՆ-ն նման քայլի կդմի, բայց միևնույն ժամանակ հաշվի առնելով այն, որ Դոնալդ Թրամփը մի փոքր այլ մոտեցում ունի քաղաքական խնդիրներին՝ չեմ բացառում, որ նախընտրական խոստում տալուց հետո՝ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, իսկապես կկատարի իր խոստումը։ Հայ համայնքն իր հերթին պետք է ճիշտ կողմնորոշվի և ակտիվ աշխատի՝ ԱՄՆ նախագահից կորզելու այդ խոստումը», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։

The recognition of the Armenian Genocide by already 49th U.S. state cannot serve as a legal ground for its recognition by the federal authorities, specialist on international affairs Suren Sargsyan told Aysor.am, referring to the recognition of Armenian Genocide by Alabama State. All U.S. states except Missouri have recognized the Armenian Genocide.
“As it is known there are provincial and federal authorities in the United States. The goal of the Armenian people and the Armenian community living in the USA is to reach recognition on the federal level, for the issue to enter the foreign political agenda of the United States and clear political assessment be given to the events of 1915 and for U.S. President and executive power to qualify it as the first genocide of 20th century,” he said.
Sargsyan said that this is the key goal the Armenian-American community wants to reach today.
The political analyst reminded that only one U.S. President Ronald Reagan spoke about recognition of the Armenian genocide, after him neither of U.S. presidents uttered the word “genocide”.
“The Armenian community decided to choose another way. It worked on the recognition of the fact by all the U.S. states which is some moral lever for it to show the federal authorities that all the states and the American people recognize the Armenian Genocide,” the political analyst said.
As to whether it is real for the U.S. federal authorities to recognize the Armenian Genocide, Sargsyan said that the incumbent U.S. government is too pragmatic and is being guided with interests of exclusively own country.
“The USA first puts its interests. Turkey is USA’s strategic ally despite not so brotherly relations between the two. Turkey remains NATO member state and USA’s key strategic ally in the region. I do not think the United States will undertake any steps that will harm Turkey,” he said.
The expert said the possibility of it is rather small but at the same time he stressed that Donald Trump has a bit other approach to political issues.
“I do not exclude that after giving a pre-electoral promise to recognize Armenian Genocide he will keep his promise. In its turn, the Armenian community must orient in a right way and work actively to extort his promise,” the expert said.