Իրանի հոգևոր առաջնորդը կոչ է արել  պատժամիջոցների պայմաններում զարգացնել տնտեսությունը
Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին կոչ է արել ամերիկյան պատժամիջոցների վերականգնման պայմաններում ուշադրությունը կենտրոնացնել արտադրության զարգացման վրա:
«Հատկապես վերջին ամիսներին վատացել են բնակչության կենսապայմանները», - հայտարարել է նա իրանական Նոր տարվա առթիվ հղած տեսաուղերձում: Այաթոլլան ընդգծել է. «Տնտեսությունն առավել լուրջ ու առաջնային խնդրին է, որը լուծում է պահանջում»:
Նրա խոսքով՝ ամենահրատապ խնդիրներն են՝ ազգային արժույթի փոխարժեքի կայունացումը, գնողունակության բարձրացումը և արտադրության աճը: Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին նույնպես հանդես է եկել հեռուստատեսությամբ և հայտարարել.
«Այդ խնդիրներն սկսվել են ուխտազանցների ու նրանց գործողություններից, ովքեր վերջերս իշխանության են եկել Վաշինգտոնում, բայց դրանց լուծումը մեր ձեռքերում է»:
Նա դիմել է երկրի ներսում գործող տարբեր խմբակցությունների ներկայացուցիչներին և ընդգծել. «Որքան ավելի ամուր է մեր միասնությունը, թշնամին այնքան ավելի պարզորոշ է հասկանում, որ այդ պատժամիջոցներով մեր ազգն ավելի համախմբված է դառնում, այնքան ավելի շուտ նա հուսահատության կհասնի ու կզղջա»:

Духовный лидер Ирана призвал развивать экономику в условиях санкций
Духовный лидер Ирана аятолла Хаменеи привал в условиях возобновления американских санкций сконцентрировать внимание на развитии производства.
"Особенно в последние месяцы ухудшились условия жизни населения", - заявил он в телеобращении по случаю иранского Нового года (21 марта 2019 - 20 марта 2020).
Аятолла подчеркнул: "Экономика является наиболее серьезной и первостепенной проблемой, требующей решения".
По его словам, наиболее срочными задачами являются стабилизация обменного курса национальной валюты, повышение покупательной способности и рост производства.
Президент Ирана Хасан Рухани также выступил по местному телевидению и заявил: "Эти проблемы начались с действий клятвопреступников и тех, кто недавно пришел к власти в Вашингтоне, но их решение в наших руках".
Он обратился к представителям различных фракций внутри страны и подчеркнул: "Чем прочнее наше единство, тем отчетливее враг понимает, что с этими санкциями наша нация становится более сплоченной, тем скорее он придет в отчаяние и будет сожалеть".