Քննարկվել են Հայաստանի և Շվեդիայի միջև համագործակցության խորացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության միջազգային համագործակցության զարգացման հարցերի նախարար Փիթեր Էրիքսոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Շվեդիայի միջազգային համագործակցության զարգացման հարցերի նախարարի այցը մեր երկիր, որը լավ հնարավորություն է հայ-շվեդական գործակցության հեռանկարները քննարկելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացները՝ օրենքի գերակայության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և թափանցիկության ապահովման ուղղությամբ անշրջելի են և նոր հնարավորություններ են բացում ԵՄ անդամ երկրների, այդ թվում՝ Շվեդիայի հետ կապերը խորացնելու համար, որն օրինակելի փորձ է կուտակել այս ոլորտներում: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանն ունի բարեփոխումների մեծ օրակարգ և պատրաստ է ընդլայնել գործակցությունը ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Փիթեր Էրիքսոնը նշել է, որ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան և ուրախ է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցերը քննարկելու առիթի համար: Շվեդիայի միջազգային համագործակցության զարգացման հարցերի նախարարը ողջունել է մեր երկրում կատարվող փոփոխությունները, որոնք իրականացվում են ժողովրդավարության ամրապնդման, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաջողման և շուկայական տնտեսության զարգացման ուղղությամբ: Նա նշել է, որ Շվեդիան պատրաստ է խորացնել Հայաստանի հետ կապերը՝ թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափով, այդ թվում նաև «Արևելյան գործընկերության» շրջանակում՝ որպես 10 տարի առաջ «Արևելյան գործընկերությունը» նախաձեռնած երկիր:
Նիկոլ Փաշինյանը Փիթեր Էրիքսոնի հետ քննարկել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններով, ներառյալ՝ շրջակա միջավայրի պահպանության, վերականգնվող էներգետիկայի և այլ ոլորտներում գործակցության հեռանկարները: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ երկուստեք միջգերատեսչական մակարդակով համատեղ աշխատել Փոխըմբռնման հուշագրի մշակման շուրջ, որում նախանշված կլինեն համագործակցության կոնկրետ ուղղությունները և ծրագրերը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային կայունության հարցերի շուրջ, մասնավորապես, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին:
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել Շվեդիայի Թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովեին:

Обсуждены перспективы углубления сотрудничества между Арменией и Швецией
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня делегацию во главе с министром по развитию международного сотрудничества Королевства Швеция Питером Эриксоном, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал визит министра по развитию международного сотрудничества Швеции в Армению, что является хорошей возможностью для обсуждения перспектив армяно-шведского сотрудничества. Никол Пашинян отметил, что происходящие в Армении демократические процессы в направлении укрепления верховенства права, защиты прав человека и обеспечения прозрачности необратимы, и открывают новые возможности для углубления связей со странами-членами ЕС, в том со Швецией, которая накопила образцовый опыт в этих областях. По словам премьер-министра, у Армении есть большая повестка реформ и она готова расширять сотрудничество с ЕС в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Поблагодарив за прием, Питер Эриксон отметил, что впервые посещает Армению и очень рад поводу обсудить вопросы развитие двусторонних отношений. Министр по развитию международного сотрудничества Швеции приветствовал происходящие в стране перемены, направленные на укрепление демократии, развитие гражданского общества, борьбу с коррупцией и развитие рыночной экономики. Он отметил, что Швеция готова углублять связи с Арменией как в двустороннем, так и в многостороннем форматах, в том числе в рамках Восточного партнерства, как страна, которая 10 лет назад инициировала Восточное партнерство.
Никол Пашинян и Питер Эриксон обсудили ряд представляющих двусторонний интерес вопросов, в том числе перспективы взаимодействия в сфере охраны окружающей среды, возобновляемой энергетики и других областях. Достигнута договоренность о совместной работе над разработкой Меморандума о взаимопонимании, в котором будут обозначены конкретные направления и программы сотрудничества.
Собеседники также обменялись мнениями по вопросам региональной стабильности, в частности, обратились к процессу урегулирования карабахского конфликта.
В конце встречи премьер-министр Никол Пашинян передал теплые приветствия премьер-министру Королевства Швеция Стефану Лёвену.