Ապրիլի վերջին շաբաթ օրը Հայաստանում կնշվի Քաղաքացու օրը
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության է արժանացրել «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ նախաձեռնությունը:
Ըստ հիմնավորման, նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է  2018 թվականի ապրիլին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած աննախադեպ քաղաքական իրավիճակով:
«Ստեղծված բազմաթիվ սոցիալ-տնտեսական, իրավական և քաղաքական բնույթի խնդիրների շուտափույթ լուծման անհրաժեշտությամբ օրեր շարունակ հազարավոր քաղաքացիներ ցույցերի և երթերի ձևով իրենց պահանջներն էին ներկայացնում իշխանություններին: Տեղի ունեցող ոչ բռնի խաղաղ գործողություններով ուղեկցված բողոքի ցույցերը, հանրահավաքները ընդգրկել էին մայրաքաղաք Երևանը, մարզերի քաղաքներն ու գյուղերը, ինչպես նաև միջպետական և միջքաղաքային ավտոճանապարհները և քաղաքացիների համակարգային փոփոխությունների, որակական, խորքային բարեփոխումների հանրային պահանջի վկայությունն էին:Համաժողովրդական շարժման արդյունքներից մեկը եղավ վարչապետի հրաժարականը և համաժողովրդական շարժման հաղթանակը», - ասված է հիմնավորման մեջ:
Նշվում է նաև, որ անհրաժեշտություն է առաջացել լրացում կատարել օրենքում՝ ոչ բռնի թավշյա հեղափոխության արդյունքում նախորդ 20 տարիների ընթացքում իշխանության ներկայացուցիչների անցած, քաղաքականապես ավարտված ուղու և համաժողովրդական շարժման հաղթանակի կապակցությամբ սահմանելով ՀՀ քաղաքացու օր:

В Армении в последнюю субботу апреля будет отмечаться День гражданина
На сегодняшнем заседании правительство Армении одобрило проект о внесении изменений в закон «О праздниках и памятных днях Республики Армения».
Согласно проекту, День гражданина Республики Армения будет отмечаться в последнюю субботу апреля. В случае, если 1 мая будет совпадать с субботним днем, День гражданина Республики Армения будет отмечаться в воскресенье.
Согласно обоснованию, необходимость принятия законопроекта обусловлена беспрецедентной политической ситуацией, произошедшей в Республике Армения в апреле 2018 года.
«Из-за необходимости решения создавшихся многочисленных социально-экономических, правовых и политических проблем на протяжении многих дней тысячи граждан представляли посредством митингов и шествий свои требования властям. Произошедшие акции протеста, митинги, сопровождаемые ненасильственными мирными действиями, охватили столицу Ереван, города и села областей, а также межгосударственные и межгородские автодороги и стали свидетельством общественного требования структурных изменений, качественных, глубоких реформ. Одним из результатов общенародного движения стала отставка премьер-министра и победа общенародного движения», - говорится в обосновании.
Отмечается также, что по случаю завершения политического пути представителей власти, правивших в течение прошедших 20 лет, в результате ненасильственной бархатной революции и победы всенародного движения возникла необходимость внесения дополнений в закон и объявления Дня гражданина Республики Армения.