ՌԴ ԿԲ-ն 7,75 տոկոսի վրա է պահպանել հանգուցային տոկոսադրույքի մակարդակը
ՌԴ Կենտրոնական Բանկը 7,75 տոկոսի վրա է պահպանել հանգուցային տոկոսադրույքի մակարդակը, ասվում է տնօրենների խորհրդի նիստի արդյունքներով կազմված  կարգավորչի մամուլի հաղորդագրությունում:
«Ռուսաստանի բանկի տնօրենների խորհուրդը մարտի 22-ին կայացած նիստի ժամանակ որոշում է կայացրել պահպանել հանգուցային տոկոսադրույք՝ տարեկան 7.75 տոկոս մակարդակի վրա: 2019 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին գնաճը մի փոքր քիչ է քան սպասում էր Ռուսաստանի Բանկը: Չնայած այն բանի, որ բնակչության և ձեռնարկության գնաճային սպասումները փետրվար-մարտին զգալի նվազել են՝ դրանք մնում են բարձր մակարդակում», - ընդգծում է կարգավորիչը:
ԿԲ-ից չեն բացառում, որ հանգուցային տոկոսադրույքը 2019 թվականին կնվազի, եթե իրավիճակը զարգանա բազային կանխատեսումների սցենարով:
«Ռուսաստանի Բանկը հանգուցային տոկոսադրույքի վերաբերյալ որոշումներ է կայացնելու՝ հաշվի առնելով գնաճի և տնտեսության տեմպերը, նաև գնահատելով արտաքին ռիսկերը և դրանց ֆինանսական շուկաներիարձագանքին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Банк России сохранил ключевую ставку на уровне 7,75% годовых
Банк России сохранил ключевую ставку на уровне 7,75% годовых, говорится в пресс-релизе регулятора по итогам заседания совета директоров.
"Совет директоров Банка России 22 марта 2019 года принял решение сохранить ключевую ставку на уровне 7,75% годовых. В феврале - марте 2019 года инфляция складывается несколько ниже ожиданий Банка России. Несмотря на то что инфляционные ожидания населения и предприятий заметно снизились в феврале - марте, они остаются на повышенном уровне", - отмечает регулятор.
ЦБ также допускает переход к снижению ключевой ставки в 2019 году, если ситуация будет развиваться в соответствии с базовым прогнозом.
"Банк России будет принимать решения по ключевой ставке с учетом динамики инфляции и экономики относительно прогноза, а также оценивая риски со стороны внешних условий и реакции на них финансовых рынков. При развитии ситуации в соответствии с базовым прогнозом Банк России допускает переход к снижению ключевой ставки в 2019 году", - отмечается в сообщении.