ՀՀ նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Կուբայի դեսպանը, որի նստավայրը Նուրսուլթանում է
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Կուբայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էմիլիո Պևիդա Պուպոն (նստավայրը՝ ք. Նուրսուլթան):
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ դիվանագիտական ծառայության մեկնարկի առթիվ, հաջողություններ մաղթել և հույս հայտնել, որ նրա գործուն մասնակցությամբ երկկողմ հարաբերությունները կստանան նոր բովանդակություն:
Հանրապետության նախագահը և նորանշանակ դեսպանը մտքեր են փոխանակել տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ՝ որպես հեռանկարային ոլորտներ մասնավորապես նշելով առողջապահությունը, դեղագործությունը, բիոտեխնոլոգիաները և զբոսաշրջությունը: Նրանք ընդգծել են նաեւ փոխշահավետ գործակցության մեծ ներուժը գիտակրթական և մշակութային բնագավառներում:
Նշելով, որ խորհրդային տարիներին շատ կուբացիներ էին կրթություն ստանում Հայաստանում՝ նախագահ Սարգսյանը ցանկալի է համարել այդ ավանդույթի վերականգնումը, կրթական, մշակութային փոխանակման ծրագրերի իրականացումը:

Новый посол Кубы вручил верительные грамоты президенту Армении
Сегодня президенту Армении Армену Саркисяну вручил верительные грамоты Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Куба в Армении Эмилио Певида Пупо (резиденция – г. Нурсултан), сообщает пресс-служба президента Армении.
Президент Армен Саркисян поздравил посла по случаю начала его дипломатической службы, пожелал ему успехов и выразил надежду, что при его активном участии двусторонние отношения получат новое содержание.
Президент и новоназначенный посол обменялись мнениями о возможностях расширения сотрудничества в различных сферах, в качестве перспективных отраслей в частности назвав здравоохранение, фармацевтика, биотехнологии и туризм. Они также отметили большой потенциал взаимовыгодного сотрудничества в научно-образовательной, культурной сферах.
Отметив, что в советские годы многие кубинцы получили образование в Армении, президент Саркисян счел желательным восстановление этой традиции, осуществление образовательных и культурных программ обмена.