Թեհրանն անընդունելի է համարում Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ Թրամփի որոշումը
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Գոլանի բարձունքների կարգավիճակի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը: Այդ մասին, ինչպես հայտնել է Press TV հեռուստաալիքը, մարտի 22-ին հայտարարել է Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրամ Ղասեմին։
«(Գոլանի բարձունքների նկատմամբ Իսրայելի սուվերենության ԱՄՆ-ի) անօրինական ու անընդունելի ճանաչումը չի փոխի այն փաստը, որ Գոլանները պատկանում են Սիրիային», - հայտարարել է Ղասեմին:
Նա նաև ընդգծել է, որ Գոլանի բարձուքները Սիրիայի բաղկացուցիչ մասն են «ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևի համաձայն»:
«Թրամփի չմտածված որոշումները Մերձավոր Արևելքը կբերեն նոր ճգնաժամերի», - նշել է դիվանագետը:
Ավելի վաղ Թրամփը Twitter-ում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը պետք է ճանաչի Իսրայելի լիակատար սուվերենությունը Գոլանի բարձունքների նկատմամբ: Ըստ որում, Սպիտակ տունը և Պետդեպարտամենտը չեն պարզաբանում նախագահի արած հայտարարությունը:
1944 թվականից Սիրիային պատկանող Գոլանի բարձունքներն Իսրայելը գրավեց 1967 թվականի Վեցօրյա պատերազմի ընթացքում:
1981 թվականին Իսրայելի խորհրդարանն ընդունեց օրենք, որով միակողմանի կարգով հռչակեց հրեական պետության սուվերենությունը Գոլանի բարձունքների նկատմամբ: Անեքսիան անվավեր է ճանաչվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1981 թվականի դեկտեմբերի 17-ի թիվ 497 բանաձևով:

Тегеран считает неприемлемым решение Трампа по Голанским высотам
МИД Ирана осудил заявление президента США Дональда Трампа о статусе Голанских высот. Об этом, как сообщил телеканал Press TV, заявил в пятницу официальный представитель иранского внешнеполитического ведомства Бахрам Гасеми.
"Незаконное и неприемлемое признание [США суверенитета Израиля над Голанскими высотами] не изменят того факта, что [Голаны] принадлежат Сирии", - заявил Гасеми. Он также подчеркнул, что Голанские высоты являются частью Сирии, "согласно резолюции Совета Безопасности ООН".
"Необдуманные решения Трампа приведут Ближний Восток к череде кризисов", - отметил дипломат.
Президент США в четверг написал на своей странице в Twitter, что Соединенным Штатам следует признать полный суверенитет Израиля над Голанскими высотами, которые имеют стратегическое значение и важны для его безопасности.
Принадлежавшие Сирии с 1944 года Голаны были захвачены Израилем в ходе Шестидневной войны в 1967 году. В 1981 году израильский парламент принял закон, которым в одностороннем порядке был провозглашен суверенитет еврейского государства над Голанскими высотами. Аннексия была признана недействительной резолюцией 497 Совета Безопасности ООН 17 декабря 1981 года.