Lion Air ավիաընկերությունը Boeing 747-ը փոխարինում է Airbus А330 ինքնաթիռներով
Ինդոնեզիայի Lion Air խոշորագույն բյուջետային ավիաընկերությունը որոշում է ընդունել հրաժարվել Boeing 747-400 հեռամայրուղային ինքնաթիռից և այն փոխարինել Airbus А330-900NEO հանրանավերով, հայտնել է The Jakarta Post թերթը՝ հղում անելով փոխադրողի ներկայացուցիչ Մանանգ Մանդալի հայտարարությանը:
Նրա խոսքով՝ «ընկերությունն այս ինքնաթիռը 10 տարի օգտագործում էր ներքին երթուղիներում»: Դրա հետ մեկտեղ «Airbus հանրանավերին անցնելը ռազմավարական քայլ է, որը համապատասխանում Է արդիականության պահանջներին», նշել է նա: Այդ մակնիշի առաջին ինքնաթիռը, ինչպես սպասվում է, Ինդոնեզիա կժամանի մայիսին, իսկ մինչև տարվա վերջը Lion Air-ը կստանա ևս երկու նմանօրինակ հանրանավ: Իսկ ընդամենը պարտավորագրով բյուջետային փոխադրողն ստորագրել է տասը Airbus А330-900NEO-ի ձեռքբերումը:
Lion Air-ը զբաղեցնում է Ինդոնեզիայի ավիափոխադրողների շուկայի մոտ  40 տոկոսը, 2017 թվականին ընկերությունն սպասարկել է 51 մլն ուղևորների: Ավիափոխադրողը Հարավարևելյան Ասիայում մեծությամբ երկրորդ լոուքոսթերն է մալայզիական AirAsia-ից հետո: Նրա տնօրինման ներքո կա մոտ 300 ինքնաթիռ, որոնց մեծ մասը պատկանում Է Boeing ֆիրմային և 737 մոդեֆիկացիոն է:

Авиакомпания Lion Air меняет Boeing 747 на самолеты Airbus А330
Крупнейшая в Индонезии бюджетная авиакомпания Lion Air приняла решение отказаться от дальнемагистрального самолета Boeing 747-400 и заменить его на лайнеры Airbus А330-900NEO. Об этом сообщает в понедельник газета The Jakarta Post со ссылкой на заявление представителя перевозчика Дананга Мандала.
По его словам, "компания использовала данный самолет в течение 10 лет на внутренних маршрутах". Вместе с тем "переход на лайнеры Airbus является стратегическим шагом, отвечающим запросам современности", отметил он. Первый такой самолет, как ожидается, прибудет в Индонезию в мае, а до конца года Lion Air получит еще два подобных лайнера. Всего же по контракту бюджетный перевозчик подписал 10 Airbus А330-900NEO.
Lion Air занимает примерно 40% рынка авиаперевозок Индонезии, в 2017 году компания обслужила около 51 млн пассажиров. Авиаперевозчик является вторым по величине лоукостером в Юго-Восточной Азии после малайзийской AirAsia. В парке находится почти 300 самолетов,