Ճապոնիայում ԱՄՆ ռազմակայանում պայթյուն է որոտացել
Ճապոնիայի Օկինավա կղզու կենտրոնական մասում գտնվող ԱՄՆ ծովային հետևակի Քեմփ Ձուկերան ռազմակայանում որոտացել է  պայթյուն։ Այս մասին տեղեկացնում է Kyodo տեղեկատվական գործակալությունը՝ հղում անելով ամերիկյան ռազմական ոստիկանությանը։
Անհայտ անձինք կարողացել են թափանցել օբյեկտ՝ քանդելով նրա պարսպի մի մասը։ Դրանից հետո պայթեցրել են շենքի մոտ տեղադրված գազի բալոնը, որը բազայում օգտագործում էին Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները։ Ոչ ոք չի տուժել։
Քեմփ Ձուկերան ռազմակայանում է գտնվում Օկինավայում տեղակայված ԱՄՆ ծովային հետևակի խմբավորման շտաբը։ Այս կղզում է կենտրոնացած Ճապոնիայում ամերիկյան բազաների 70 տոկոսը։ Տեղի իշխանությունները եւ հասարակության ներկայացուցիչները հետեւողականորեն հանդես են գալիս այստեղ ԱՄՆ ռազմական ներկայության կրճատման օգտին:

На военной базе США в Японии произошел взрыв
Взрыв произошел на базе морской пехоты США Кэмп-Дзукэран в центральной части южного японского острова Окинава. Об этом сообщает в понедельник информационное агентство Kyodo со ссылкой на американскую военную полицию.
Неизвестные сумели проникнуть внутрь объекта, разрушив часть его ограды. После этого они взорвали газовый баллон, подложенный к зданию, которое на базе использовали представители министерства обороны Японии. Никто не пострадал.
На базе Кэмп-Дзукэран находится штаб группировки морской пехоты США, дислоцированной на Окинаве. На этом острове сконцентрировано около 70% площади всех американских объектов в Японии. Местные власти и представители общественности последовательно выступают за сокращение там военного присутствия США.