Էրդողանն առաջարկել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթ դարձնել
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը կիրակի ասել է, որ երկրի իշխանությունները կարող են փոխել Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը, որպեսզի այնտեղ կարողանան այցելել անվճար:
«Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը թանգարանից կարող է փոխվել մզկիթի մարտի 31-ի տեղական մարմինների ընտրություններից հետո։ Բոլոր դավանանքների զբոսաշրջիկներն այժմ կարող են անվճար մտնել Երկնագույն մզկիթ, որը գտնվում է հարևանությամբ։ Սուրբ Սոֆիայի պարագայում կարելի է նույնն անել», - լրագրողի հարցին, թե կկարողանան արդյոք Թուրքիայի քաղաքացիներն անվճար այցելել Սուրբ Սոֆիայի տաճար, TGRT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում պատասխանել է նախագահը։
Ներկայում թանգարան մուտքը 60 թուրքական լիր (10 դոլար) արժե։ Էրդողանը մարտի 18-ին ասել էր, որ կողմնակից չէ Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու գաղափարին, քանի որ դա կարող է հանգեցնել լուրջ հետևանքների։

Эрдоган предложил сменить статус собора Святой Софии на мечеть для бесплатного входа
резидент Турции Тайип Эрдоган в воскресенье рассказал, что власти страны могут изменить статус собора Святой Софии, чтобы его смогли посещать бесплатно.
"Статус Святой Софии может быть изменен с музея на мечеть после [муниципальных] выборов [31 марта]. Туристы всех вероисповеданий сейчас могут бесплатно заходить в Голубую мечеть, которая расположена по соседству. Со Святой Софией можно сделать аналогично", - ответил он на вопрос журналиста о том, смогут ли граждане Турции бесплатно посещать собор Святой Софии, в интервью телеканалу TGRT.
В настоящее время вход в музей обходится в 60 турецких лир ($10). Эрдоган 18 марта заявлял, что он не поддерживает идею превращения собора Святой Софии в Стамбуле в мечеть, поскольку это может привести к серьезным последствиям.