«Արմաթ»-ի՝ երեք ամիս աշխատավարձ չստացած խմբակավարները կստանան իրենց վարձատրությունը
Կառավարությունը 1 տարի ժամկետով 352 միլիոն 226 հազար դրամ դրամաշնորհ հատկացրեց «Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միություն» ՀԿ-ին՝ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար:
Այժմ հանրապետությունում գործում են 260 լաբորատորիաներ, որոնց թիվն այս տարի նախատեսվում է ավելացնել 162-ով:
Որոշման նախագիծը ներկայացնող ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը նկատեց, որ անցած նիստին այս հարցը քննարկել են և որոշում է կայացվել մեկ տարով դրամաշնորհ հատկացնել:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այդ հարցը աշխատանքային կարգով էլ են քննարկել:
«Տրամաբանությունը հետևալն է, որ այս պահին լաբարոտորիաների գործունեությունը կապահովենք, բայց մեր ուղերձը կլինի այնպես, որ ինչպես մնացած բոլոր ոլորտներում մենաշնոհային քաղաքականություն չենք վարում, այնպես էլ այս ոլորտում: Իհարկե, բնականոն ձևով համագործակցությունը կշարունակենք, բայց կառավարությունը բաց է նաև նոր առաջարկությունների համար»,  - ասաց վարչապետը։

Руководители инженерных кружков «Армат» получит зарплату
Правительство предоставило Союзу предприятий передовых технологий Армении грант в размере 352 млн. 226 тысяч драмов на год для обеспечения деятельности инженерных лабораторий «Армат».
В настоящее время в республике действуют 260 лабораторий, в этом году их число предусматривается увеличить на 162.
Проект решения представил министр образования и науки Араик Арутюнян, отметив, что на прошлом заседании этот вопрос обсуждался и принято решение предоставить грант.
Никол Пашинян отметил, что этот вопрос обсуждался в рабочем порядке.
«Логика состоит в следующем – обеспечить в данный момент деятельность этих лабораторий, но наше послание таково, что как в остальных сферах, так и в этой мы не проводим монопольной политики. Конечно, сотрудничество продолжится в нормальном режиме, но правительство открыто также для новых предложений», - сказал Пашинян.