Էրդողան. Թուրքիան չի լսի ԱՄՆ-ին С-400-ների գնման հարցում
Թուրքիան հետ չի կանգնի Ռուսաստանից С-400 զենիթահրթիռային համալիրներ գնելու հարցում՝ չնայած այն բանին, թե ինչ կասի ԱՄՆ-ը, ասել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ TGRT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ոչ մի քայլ հետ С-400 գնելու հարցում չի լինի։ Իսկ ինչ վերաբերում է Patriot-ին, եթե ԱՄՆ-ը մեզ լավ պայմաններ առաջարկի, մենք բաց կլինենք նրանց համար», - ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականին ստորագրված պայմանագիրը Թուրքիային С-400 ԶՀՀ-ներ վաճառելու մասին Անկարայի և Վաշինգտոնի միջև դիվանագիտական անհամաձայնությունների պատճառ էր դարձել, վերջինը թուրք դաշնակիցներից պահանջում է հրաժարվել ռուսական համակարգերից հօգուտ ամերիկյան Patriot ԶՀՀ-ների։ Թուրքիայի իշխանություններն ամուր են իրենց դիրքորոշման հարցում և չեն ծրագրում հրաժարվել С-400-ներից անգամ ամերիկյան համալիրներ գնելու պարագայում։
Խոսքը С-400-ների չորս դիվիզիոնի մատակարարման մասին է, որի արժեքն է 2,5 մլրդ դոլար։ Գործարքի մի մասը Թուրքիան կվճարի ինքը, մյուս մասը՝ ի հաշիվ ռուսական վարկի։ Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի խոսքով՝ С-400-ներն իր երկրի տարածքում կտեղակայվեն այս տարվա հոկտեմբերին։

Турция не станет слушать США в вопросе покупки С-400, заявил Эрдоган
Турция не отступит в вопросе покупки зенитно-ракетных комплексов (ЗРК) С-400 у России, несмотря на то, что скажут США, заявил президент Реджеп Тайип Эрдоган в интервью телеканалу TGRT.
"Никаких шагов назад в вопросе С-400 не будет. А что касается Patriot, если США предложат нам хорошие условия, то мы открыты и для них", – сказал глава государства.
Подписанный в 2017 году контракт на поставку Турции ЗРК С-400 стал причиной дипломатических трений между Анкарой и Вашингтоном, который требует от турецких союзников отказаться от российских систем в пользу американского ЗРК Patriot. Власти Турции заняли твердую позицию и не планируют отказываться от С-400 даже при покупке американских комплексов.
Речь идет о поставке четырех дивизионов С-400 на 2,5 миллиарда долларов. Часть сделки по С-400 Турция оплатит сама, часть — за счет российского кредита. По словам министра обороны Турции Хулуси Акара, устанавливать С-400 на территории его страны начнут в октябре этого года.