Մեզ նախապես չեն ասել, որ աշխատավարձը իջեցնելու են. ԱԺ մաքրուհիները շարունակում են բողոքել
«Մեզ նախապես չեն ասել, որ աշխատավարձը իջեցնելու են: Ուրբաթ օրն են ասել, որ 40 հազար պիտի ստանանք», - բողոքեց նրանցից մեկը` դիմելով ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանին:
Վերջինս լսեց մաքրուհիների բողոքը, ապա խնդրեց նրանցից երկուսին կոնտակտներ թողնել, որպեսզի նիստից հետո կարողանա խոսել նրանց հետ խնդրի շուրջ:
Մաքրուհիները պնդում են, որ իրենք չեն ցանկանում երկու ժամից ավելի աշխատել` պահանջելով պահպանել իրենց նախկին աշխատավարձը:
Հիշեցնենք, որ նախկինում ԱԺ շենքի մաքրությունը երկու ժամ ապահոված մաքրուհիները վճարվել են 65 հազար դրամ, մինչդեռ ԱԺ նոր ղեկավարությունը շենքի մաքրության ապահովման համար պայմանագիր է կնքել մասնավոր «Քլիներս» ՍՊԸ հետ, որը իր պարտականությունների կատարմանն անցնելու է ապրիլի 1-ից ու հայտարարել է, որ իր հաշվարկով 105 հազար դրույքաչափը պահպանելով` երկու ժամ աշխատելու դեպքում մաքրուհիների աշխատավարձը 40 հազար դրամ է կազմում:
ՍՊԸ ղեկավարը Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ առաջարկել է մաքրուհիներին նրանց այլ աշխատանքի տեղավորել երկուժամյա աշխատանքից հետո և ավելի վճարել, մինչդեռ մաքրուհիները մերժում են այս առաջարկը` պահանջելով պահպանել նախկին աշխատավարձը երկուժամյա աշխատանքի դիմաց:

Нас заранее не предупреждали, что хотят понизить зарплату – уборщицы парламента продолжают протестовать
26/03/2019 12:16
Сегодня в Национальном Собрании Армении уборщицы продолжают протестовать против понижения зарплаты.
«Нас заранее не предупреждали о том, что хотят понизить зарплату. Только в пятницу сказали, что будем получать 40 тысяч драмов», - пожаловалась одна из них, обратившись к вице-спикеру парламента Ваге Энфиаджяну.
Он выслушал жалобы уборщиц, затем попросил двух из них оставить контактные данные, чтобы после заседания поговорить с ними о проблеме.
Уборщицы парламента утверждают, что они не хотят работать больше двух часов, требуя обеспечить их прежнюю зарплату.
Напомним, в прошлом работавшим в парламенте два часа и обеспечивающим чистоту здания  уборщицам платили 65 тысяч драмов, в то время как новое руководство Национального Собрания заключило для обеспечения чистоты в здании договор с ООО «Клинекс», которое приступит к исполнению своих обязательств с 1-го апреля. Компания заявила, что из расчета оклада в 105 тысяч драмов, зарплата за работу в течение двух часов будет составлять 40 тысяч драмов.
Руководитель компании в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил, что обещал уборщицам устроить их на другую работу после двухчасовой работы в парламенте и платить больше, однако уборщицы отказались от этого предложения, требуя сохранить прежнюю зарплату за два часа работы.