ԱԺ պատգամավորը սոցապ փոխնախարարին հորդորեց քաղաքական հասունություն ցուցաբերել (Տեսանյութ)
Պետական կենսաթոշակների մասին օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանին վրդովեցրին աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաիյանի հայտարարությունները, և նա ստիպված էր ներողություն խնդրել դրա համար։
Փոխնախարարը խորհրդարանում ներկայացնում էր Պետական կենսաթոշակների մասին օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, որով կառավարությունն առաջարկում է նվազագույն կենսաթոշակ սահմանել 25 500 դրամը։ Այսինքն՝ դրանից ցածր կենսաթոշակ երկրում չի կարող լինել։ Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ այս նախաձեռնությունը պետական բյուջեի վրա արժենալու է լրացուցիչ 800 մլն դրամ ծախս։
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հիշեցրեց՝ 2023-ին կառավարությունը ծրագրում է վերացնել Հայաստանում ծայրահեղ աղքատությունը և հետաքրքրվեց՝ սա հարցի ո՞ր տոկոսն է լուծում։
«Հնարավոր չէ՞ր եթե գնում ենք տնտեսական հեղափոխության ու սպասում ենք ՀՆԱ-ի աճի, ապա 0.1 տոկոսն ի՞նչ էր իրենից ներկայացնում, որ չենք դնում ու կտրուկ բարձրացնում՝ 32 հազար դրամ, այսինքն՝ ավելի արագ առաջ գնանք», - հետաքրքրվեց պատգամավորը։
Փոխնախարարն ի պատասխան ասաց, որ քննարկելու հարց է՝ բարձրացնել կենսաթոշակների չա՞փը, թե վերանորոգել միջհամայնքային որևէ ճանապարհ։
«Թերևս քննարկվի ու հասկացվի՝ արդյոք նպատակահարմար է Իջևանի շրջանի որևէ ճանապարհահատված վերանորոգե՞լ, թե՞ կենսաթոշակառուների թոշակների չափերը բարձրացնել», - հավելեց փոխնախարարը։
Փոխնախարարի պատասխանը ակնհայտորեն վրդովեցրեց պատգամավորին, և Մելքումյանը հորդորեց քաղաքական հասունություն ցուցաբերել։ «Սոցիալական հարցերը երբեք մի հակադրեք արտադրական բնույթի հարցերին։ Իսկ ո՞վ է ասել, որ ՀՆԱ-ի 0.1 տոկոս աճը ուղղել կենսաթոշակներին, նշանակում է Իջևանում կամ ինչ-որ այլ տեղ ճանապարհ չկառուցել։ Քաղաքական հասունություն պետք է ունենալ, որ մեկը մյուսին չհակադրել», - արձագանքեց Մելքումյանը։
Փոխնախարարը ներողություն խնդրեց նման տպավորություն ստեղծելու համար և նշեց, որ իր նպատակը հակադրելը չէր. «Վստահեցնում եմ, որ, ենթադրենք, ևս 12 մլն դրամ կենսաթոշակային համակարգի վրա դնելը լուրջ առաջընթաց չի արձանագրելու»։

Депутат парламента призвал заместителя министра проявить политическую зрелость
Сегодня в ходе обсуждения в Национальном Собрании проекта о внесении изменений и дополнений в закон «О государственных пенсиях» депутат фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян выразил возмущение в связи с заявлениями заместителя министра труда и социальных вопросов Смбата Саияна, который вынужден был попросить за это извинение.
Заместитель министра труда и социальных вопросов Смбат Саиян представлял законопроект, согласно которому предлагается установить минимальный размер пенсий 25 500 драмов. То есть в Армении не может выплачиваться пенсия ниже этого предела. Заместитель министра сообщил, что в результате внедрения этой программы расходы бюджета увеличатся дополнительно на 800 млн. драмов.
Депутат Микаел Мелкумян напомнил о том, что в программе правительства Армении отмечается о ликвидации крайней бедности в 2023 году и поинтересовался, какой процент вопроса решает эта поправка.
«Если вы идете на экономическую революцию и ожидаете роста ВВП, то, что представляет собой этот 0.1 процент, почему вы не повышаете пенсию до 32 000 драмов, чтобы быстрее двигаться вперед?» - поинтересовался депутат.
Заместитель министра ответил, что вопрос повысить пенсию или отремонтировать какую-либо общинную дорогу подлежит еще обсуждению.
«Пожалуй, стоит обсудить и понять, целесообразнее отремонтировать какую-то общинную дорогу в регионе Иджевана или повысить размер пенсий?», - добавил заместитель министра.
Ответ заместителя министра возмутил депутата и Микаел Мелкумян призвал проявить политическую зрелость. «Никогда не противопоставляйте социальные вопросы вопросам производственного характера. А кто говорит, что направляя 0.1 процент от роста ВВП на пенсии, означает, не строить дорогу в Иджеване или где-то еще? Нужно иметь политическую зрелость, чтобы не противопоставлять одно другому», - заявил Микаел Мелкумян.
Заместитель министра извинился за то, что произвел подобное впечатление, отметив, что цель вовсе не в противопоставлении. «Заверяю, что предоставление еще 12 млн. драмов пенсионной системе не приведет к серьезному прогрессу», - отметил он.