Եթե ռեկտորը դռները փակել է, որ ակտիվիստները չներխուժեն համալսարան, դա հիմք չէ տվյալ ռեկտորից ազատվելու համար. Գևորգ Պետրոսյան (Տեսանյութ)
26/03/2019 17:18
Ռեկտորը, դեկանը, պրոռեկտորը համարվում են վարձու աշխատողներ և նրանց նկատմամբ ցանկացած կարգապահական միջոցառում, այդ թվում՝ պաշտոնից ազատելը, աշխատանքային օրենսդրության շրջանակներում պիտի տեղավորվի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը:
Անդրադառնալով Փաշինյանի հայտարարությանը, թե նոր Հայաստանում ուսանողների առաջ դռներ փակած ռեկտորներ չեն լինելու` Պետրոսյանն ասաց. «Եթե ռեկտորը դռները փակել է, որ ակտիվիստները չներխուժեն համալսարան, որպեսզի կանխվի հավանական բախումը տարբեր հայացքների տեր երիտասարդների միջև, չեմ կարծում, որ դա հիմք է տվյալ ռեկտորից ազատվելու համար: Ի վերջո, մենք ռեկտորների աշխատանքը գնահատելու ավելի մեծ չափանիշներ ունենք, քան դռներ բացելն ու փակելը»:
Դիտարկմանը, թե արդյոք այս հայտարարությունը չի կարող դիտարկվել որպես բուհերը քաղաքականացնելու փորձ Պետրոսյանն ասաց. «Մեղադրական բաղադրիչ չդնեմ իմ պատասխանի մեջ ու ասեմ` այո, այ սա կոնկրետ Փաշինյանի կամ չգիտեմ ում կողմից փորձ է քաղաքական վերադասավորումներ անելու, բայց մի բան կարող եմ ասել՝ պետք է լուծումները տրվեն այնքան խելամիտ, որ չստացվի, թե ջրից հելանք, ընկանք ջրհորը»:

Геворк Петросян: Если ректор закрыл двери, чтобы активисты не проникли в университет, то это не основание, чтобы освобождать этого ректора
26/03/2019 18:07
Ректор, декан, проректор считаются наемными работниками и любая дисциплинарная мера в их отношении, в том числе и освобождение от работы, должны вмещаться в рамки Трудового кодекса, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян.
Касаясь заявления Никола Пашиняна в ходе вчерашнего заседания правительства о том, что ректорам, которые закрывали двери перед студентами, нечего делать в новой Армении, Геворк Петросян заявил: «Если ректор закрыл двери, чтобы активисты не проникли в университет, чтобы предотвратить столкновение между молодыми с разными взглядами, не считаю, что это основание для освобождения от работы данного ректора. В конце концов, у нас есть более важные критерии оценки деятельности ректоров, чем открывать или закрывать двери».
На замечание, может ли это заявление рассматриваться как попытка политизировать вузы, Петросян заявил: «Не буду вкладывать в мой ответ элемент обвинения и говорить, что это попытка политической перерасстановки конкретно со стороны Пашиняна или кого-то еще, однако могу сказать, что нужно найти такие решения, чтобы не получалось, что вылез из колодца – упал  в огонь».