Ես ուսանողներից որևէ մեկի առաջ դուռ չեմ փակել. ԵՊՀ ռեկտոր
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը կարծում է, որ երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն իրեն ուղղված չի եղել։
«Վարչապետի հայտարարությանը ես կոմենտարիա չեմ կարող տալ, որովհետև իրեն պետք է հարցնեք, ես իր հայտարարությունը չեմ քննարկում, արտահայտել է ընդհանոր կարծիք՝ ոչ անձնավորված», - այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ վերջին ժամանակներում խոսակցությունները միայն իր շուրջ են պտտվում, ԵՊՀ ռեկտորը արձագանքեց. «Խոսակցությունները միշտ էլ իմ շուրջ են պտտվում, 13 տարի ռեկտոր եմ, 13 տարի իմ շուրջ խոսակցություններ են պտտվում, ես հո ամեն խոսակցության չեմ կարող կոմենտարիա տալ»։
Արամ Սիմոնյանը վստահեցրեց, որ ուսանողների առաջ դուռ չի փակել։
«Ես ուսանողներից որևէ մեկի առաջ դուռ չեմ փակել», - ասաց ԵՊՀ ռեկտորը։
Նիկոլ Փաշինյանը, հիշեցնենք, կառավարության երեկվա արտահերթ նիստում հայտարարել էր. «Այն ռեկտորները, որոնք բարձրագույն կրթական համակարգը դարձրել են ինչ-որ կուսակցական բջիջեր, այն ռեկտորները, որոնք ուսանողների վրա դռներ են փակել, այդ ռեկտորները նոր Հայսաստանում անելիք չունեն։ Թող դռներից ճանկռեն, իրենց սեղաններից ու բազկաթոռնեից ճանկռեն, բայց իրենք նոր Հայաստանում անելիք չունեն, թող գնան իրենց համար գտնեն այլ աշխատանք, այլ առաքելություն»։

Я перед кем-либо из студентов не закрывал двери – ректор ЕГУ
Ректор Ереванского государственного университета (ЕГУ) Арам Симонян не считает, что вчерашнее заявление премьер-министра Никола Пашиняна было адресовано ему.
«Я не могу комментировать заявление премьер-министра, поскольку вы должны спросить его, я не обсуждаю его заявления, он выразил общее мнение, которое не конкретизировал», -  заявил сегодня в беседе с журналистами Арам Симонян.
На замечание журналиста, что в последнее время все разговоры касаются именно его, ректор ответил: «Обо мне всегда ходили слухи, я являюсь ректором уже 13 лет, и 13 лет вокруг меня ведутся разговоры. Я же не могу комментировать или разъяснять каждый разговор?»
Арам Симонян заверил, что никогда не закрывал двери перед студентами.
«Я перед кем-либо из студентов не закрывал двери», - сказал ректор ЕГУ.
Напомним, премьер-министр Никол Пашинян вчера на внеочередном заседании правительства заявил: «Ректорам, превратившим систему высшего образования в какие-то партийные ячейки, ректорам, которые закрывали двери перед студентами, нечего делать в новой Армении. Это моя четкая позиция, и мы не должны бояться высказывать эту позицию. Пусть сколько угодно цепляются  за свои кресла, столы и двери кабинетов, но им нечего делать в новой Армении. Пусть ищут для себя другую работу, другую деятельность, другую миссию».