Էս ի՞նչ սովորություն է՝ թալանեն, ուտեն, վերջում ասեն՝ աշխատավարձ չենք ստացել, կառավարություն, դե վճարի. Վարչապետին հունից հանեց ջրօգտագործողների բոյկոտի հարցը
28/03/2019 11:26
Գյուղատնտեսական ակտիվ սեզոնին ընդառաջ Ջրօգտագործողների միության կողմից նախապատրաստվող բոյկոտի մասին Լուսավոր Հայաստանի պատգամավոր Սրբուհի Գրիգորյանի հարցը հունից հանեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Պատգամավորը ասաց, որ հանդիպումներ է ունեցել Սյունիքի մարզի գյուղացիների ետ, ովքեր բարձրաձայնում են ոռոգման խնդիրը, իսկ ՋՕ-երի միությունն էլ հայտարարել է, թե աշխատավարձ չեն ստանում և պատրաստվում են բոյկոտել:
«Ջրօգտագործողների միությունները իրենց աշխատավարձերը ստանում են իրենց հավաքագրումների հիման վրա: Այսինքն՝ կա ջրօգտագործող, որն իր համար ստեղծել է միություն, ընտրել է ՋՕ-ի նախագահ, այսինքն՝ ջուր օգտագործողը այդ ջրի համար վարձը վճարում է, միությունը վարձը հավաքագրում է ու ստանում աշխատավարձ: Ի՞նչ է նշանակում բոյկոտում են: Ես երեկ տեղեկություն կարդացի, որ մի շարք ջուր օգտագործող միությունների դեմ քրեական գործ է հարուցվել՝ 1 մլրդ դրամի արհեստական պարտք կուտակելու համար: Ես չեմ հասկանում՝ ամեն մեկը իր արած-չարածը, իր գողացածը պետք է գցի կառավարության վրա, ցույց անի, թե աշխատավարձ չեն ստացե՞լ: Չեք ստացել, որովհետև չեք աշխատել», - բարկացած հայտարարեց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը խոստացավ, որ առաջիկայում բոլոր Ջրօգտագործողների միություններում ստուգումներ են կատարվելու:
«Մենք բոլոր տեղերում ստուգումներ ենք անելու, պարզենք՝ ովքեր են գողացել, հետո չասեք՝ բոլոր ջրօգտագործողների միություններին լցնում եք բանտերը: Էս ի՞նչ սովորություն է՝ նստեն իրենց տեղը, թալանեն, ուտեն, վերջում գան, ասեն՝ աշխատավարձ չենք ստացել, կառավարություն դե վճարի: Ամենաշատ թալանված ոլորտն է, հեսա հերթով հետևներից գնալու ենք», - նշեց Փաշինյանը:
Եթե ՋՕՄ-երը աշխատավարձի խնդիր ունեն, ուրեմն, ըստ վարչապետի, սխալ կառավարում են իրականացնում:
Պատգամավորի մյուս դիտարկումը, թե գյուղացուն մեծ հաշվով չի հետաքրքրում Ջրօգտագործողների միությունների և կառավարության հարաբերությունները, և գյուղացին ուզում է ոռոգման ջուր ունենալ, վարչապետին էլ ավելի բարկացրեց.
«Շատ վատ է, որ գյուղացուն չի հետաքրքրում: Էդ ջրօգտագործողների միության ղեկավարները իրանց ընտրած ղեկավաներն են: Եթե այդ միության ղեկավարին նախկին կառավարությունը կամ Հանրապետական կուսակցությունն է նշանակել, որ նաև գնա ընտրակաշառք տա ջրի տեսքով, բա էդ պարտքերը ինչպե՞ս են կուտակվել: Շատ դեպքերում էդ ընտրակաշառք կոչվածը դուք գիտեք քյաշ փող են տալի՞ս, ոչ, ասում են՝ լավ, էն ջրի պարտքը կջրենք, կգնա: Բա ինչի՞ չի հետաքրքրում գյուղացուն, բա մենք ասում ենք՝ գյուղացի ջան, քեզ ջրով ապահովողը էդ միությունն ա, ոչ թե վարչապետը: Քո ընտրած մարմինն ա: Որևէ գյուղացի, որևէ սպառող գնացել ասե՞լ է, ես ջուր չունեմ, քո միությունը էսքան պարտք է, դու ո՞նց ես Բրաբուսով ֆռֆռում: Այ, մենք կգնանք ու հերթով կհարցնենք»:

Что это за привычка, воровать, присваивать, потом говорить, зарплату не получили, правительство, давай плати – Никола Пашиняна вывело из себя заявление о бойкоте водопользователей
28/03/2019 14:35
Сегодня в ходе обсуждения результатов исполнения программы правительства в парламенте премьер-министра Никола Пашиняна вывело из себя заявление депутата парламента от фракции «Светлая Армения» Србуи Григорян о готовящемся бойкоте объединения водопользователей в преддверие активного сельскохозяйственного сезона.
Депутат сообщила, что встречалась с жителями сел Сюникской области, которые говорили о проблемах орошения, а в объединении водопользователей заявили, что не получают зарплаты и готовятся к бойкоту.
«Объединения водопользователей получают свою зарплату на основе своих сборов. То есть, водопользователь создал для себя Объединение, избрал председателя и платит за эту использованную воду, Объединение собирает плату и получает зарплату. Что значит, бойкотируют? Я вчера прочитал сообщение о том, что в отношении ряда объединений водопользователей возбуждены уголовные дела за накопление искусственной задолженности в размере 1 млрд. драмов. Я не понимаю, каждый должен скидывать на правительство свою сделанную и несделанную работу, украденное, устраивать акцию протеста из-за того, что не получил зарплату? Не получили, потому что не работали», - заявил Никол Пашинян.
Глава правительство обещал, что в ближайшее время будут проведены проверки во всех объединениях водопользователей.
«Мы проведем во всех местах проверки, чтобы выяснить, кто украл. Потом не говорите, что всех объединения водопользователей  отправляют в тюрьмы. Что за привычка, сидеть на своих местах, воровать, присваивать, потом говорить, зарплату не получили, правительство, давай плати. Это самая разграбленная сфера, сейчас мы по очереди пойдем за всеми ними», - сказал он.
глава правительства отметил, что если в объединении водопользователей возникают проблемы с заплатами, значит, управление осуществляется неправильно.
Замечание депутата о том, что по большому счету, жителей села не интересуют отношения между правительством и объединениями водопользователей, они хотят иметь оросительную воду, еще больше вывело из себя премьер-министра.
«Очень плохо, что не интересует. Они сами выбирали руководителя этого объединения. Если его назначило бывшее правительство или Республиканская партия, чтобы он пошел и раздавал предвыборные взятки в виде воды, то как образовались эти долги? Вы что, думаете, что эти предвыборные взятки всегда раздавались наличными? Нет, говорят, хорошо, иди, голосуй, забудем про задолженность за воду. А почему крестьян не интересует это? Они выбирали этот орган. Какой-нибудь житель, потребитель пошел, спросил, вот у меня нет воды, твое объединение имеет такую задолженность, а ты ездишь на машине «Brabus». Вот мы пойдем и спросим», - сказал Никол Пашинян.