Ապատեղեկատվություն է՝ ուղղորդված այս կամ այն ուժի կողմից. Օպերայի թատրոնի տնօրենի երեք հավանական թեկնածուները վստահեցնում են՝ իրենք այդ պաշտոնի համար որևէ առաջարկ չեն ստացել
30/03/2019 14:11
Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ ՀՀ մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանի հրամանով աշխատանքից ազատված Կոնստանտին Օրբելյանն արդեն փոխարինող ունի: Տնօրենի հավանական թեկնածուների շարքում են ՀՀ Ժողովրդական արտիստ, օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը, «Իմ քայլը» դաշինքի ավագանու անդամ Արմեն Սարգսյանն ու գիտությունների թեկնածու, երաժիշտ Շմավոն Գրիգորյանը:
Aysor.am-ի հետ զրույցում Հասմիկ Պապյանը վստահեցրեց՝ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնելու որևէ առաջարկ չի ստացել:
«Իմ քայլը» դաշինքի ավագանու անդամ Արմեն Սարգսյանն էլ նկատեց՝ ներկայում ինքն այդ պաշտոնին չի նշանակվելու: Մաեստրո Օրբելյանի հետ էլ լավ հարաբերություններ ունի:
«Գուցե հետագայում մրցույթին մասնակցեմ, ժամանակը ցույց կտա», - հավելեց Արմեն Սարգսյանը:
Շմավոն Գրիգորյանն իր նշանակման մասին հրապարակումներն ապատեղեկատվություն համարեց՝ ուղղորդված այս կամ այն ուժի կողմից:
«Ես էլ իմ, այսպես ասած, նշանակման մասին համացանցից եմ իմացել: Միանշանակ՝ հերթական ապատեղեկատվությունն է, որը գուցե թատրոնի, կամ գուցե լրագրողների կողմից է ձեռնարկվել՝ բուն նյութից ուշադրությունը շեղելու համար: Ես որևէ առաջարկ որևէ մեկից չեմ ստացել, դա միակ հաստատ բանն է», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ընդգծեց երաժիշտը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կոնստանտին Օրբելյանը Մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանի հրամանով ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Aysor.am-ի հետ զրույցում: Aysor.am-ի հետ զրույցում Մշակույթի նախարարության իրավաբանական վարչության պետ Անուշ Ղազարյանն ընդգծել էր, որ 2017 թվականին Օրբելյանի նշանակումը եղել է օրենքի՝ առնվազն երկու կետի խախտմամբ: Կ. Օրբելյանն էլ իր հերթին պնդում է, որ իր ազատման որոշումն անօրինական է, ու անպայման դատական գործընթաց կսկսվի:
Այսօր ժամը 16։00-ին Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի աշխատակիցներն բողոքի ակցիա կանցկացնեն՝ ի պաշտպանություն աշխատանքից ազատված տնօրեն Կոնստանտին Օրբելյանի:
Նազենի Ղարիբյանն էլ հայտարարել է, որ Օպերային թատրոնը նոր տնօրեն ունի:
168.am-ը գրել է, որ նոր տնօրենը Երևանի Իմ քայլը խմբակցության անդամ Արմեն Սարգսյանն է, ով լրատվամիջոցի հետ զրույցում հաստատել էր այդ լուրը:

Это дезинформация, которая распространяется той или иной силой – возможные кандидаты заверяют, что не получали предложения занять должность директора Оперного театра
30/03/2019 16:04
Согласно муссируемым слухам, у освобожденного приказом и.о. министра культуры Назени Гарибян Константина Орбеляна уже есть замена. В числе возможных кандидатов на должность директора Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна – народная артистка Армении, оперная певица Асмик Папян, член Совета старейшин от блока «Мой шаг» Армен Саркисян и кандидат наук, музыкант Шмавон Григорян.
В беседе с корреспондентом Aysor.am Асмик Папян заверила, что не получала какого-либо предложения занять должность директора.
Член Совета старейшин от блока «Мой шаг» Армен Саркисян заявил, что сейчас на эту должность не будет назначен, отметив, что с маэстро Орбеляном у него хорошие отношения.
«Возможно, в дальнейшем, приму участие в конкурсе. Время покажет», - добавил Армен Саркисян.
Шмавон Григорян посчитал публикации о своем назначении дезинформацией, которая целенаправленно распространяется той или иной силой.
«Я узнал о своем назначении из сети. Безусловно, это очередная дезинформация, которая, возможно, предпринята со стороны театра или журналистов, чтобы отвлечь внимание от сути темы. Я никого предложения ни от кого не получал, это единственное, что могу сказать точно», - подчеркнул в беседе с корреспондентом Aysor.am музыкант.
Напомним, накануне приказом и.о. министра культуры Назени Гарибян освобожден от занимаемой должности директор Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна Константин Орбелян.
В беседе с корреспондентом Aysor.am начальник юридического управления министерства культуры Армении Ануш Казарян подчеркнула, что назначение Константина Орбеляна в июле 2017 года произошло как минимум с нарушением двух пунктов закона. Константин Орбелян в свою очередь утверждает, что приказ о его освобождении незаконный и собирается обязательно начать судебный процесс.
Сотрудники Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна выразили свое недовольство в связи с приказом и.о. министра культуры Армении Назени Гарибян, они намерены сегодня в 16:00 провести акцию протеста в знак поддержки маэстро Константина Орбеляна.
Назени Гарибян заявила, что у Оперного театра есть новый директор. Как пишет газета «168 жам», новый директор Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна – член Совета старейшин от блока «Мой шаг» Армен Саркисян, подтвердивший эту информацию в беседе со СМИ.