Մշակույթի նախարարությունում քաոս է,  շունը տիրոջը չի ճանաչում. Էդմոն Մարուքյան
Մշակույթի ոլորտում այս խայտառակ իրավիճակը նրանից է, որ չկա տեսլական, թե ինչ պետք է անել այդ ոլորտում, լրագրողների հետ ճեպազրույցույմ ասաց ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Կոնստանտին Օրբելյանին Օպերայի տնօրենի պաշտոնից ազատելուն։
«Մի նայեք, որ ուղղակի Օրբելյանին ազատել են, նայեք համակարգին՝ քաոս է այնտեղ, շունը տիրոջը չի ճանաչում, և այնդպես էլ պետք է լիներ։ Մեր առաջարկը (ԼՀԿ-ն ներկայացրել է կառավարության կառուցվածքի այլընտանքային տարբերակ, որտեղ առաջարկվում է պահպանել մշակույթի նախարարությունը, Aysor.am) հենց դրան է ուղղված՝ ոլորտով զբաղվող նախարարություն պիտի ունենանք», - ասաց Մարուքյանը։
Նա նշեց նաև, որ ԼՀԿ-ն հարցում է արել՝ ստանալու Օրբելյանին աշխատանքից ազատելու մասին իրավական հիմքերը։

В министерстве культуры царят хаос, полная неразбериха – Эдмон Марукян
Подобная позорная ситуация сложилась в сфере культуры в результате отсутствия концепции видения и направления дальнейших действий, заявил сегодня на брифинге в парламенте руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, касаясь освобождения Константина Орбеляна от должности Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна.
«Не смотрите на это как на освобождение Константина Орбеляна, посмотрите на саму систему, там царят хаос, полная неразбериха, посему так и должно было быть. Наше предложение (партия «Светлая Армения» представила альтернативный вариант структуры правительства, в котором предлагается сохранить министерство культуры – Aysor.am) направлена именно на это, у нас должно быть министерство, которое занимается этой сферой», - сказал Эдмон Марукян.
Он отметил, что партия «Светлая Армения» направила запрос, чтобы получить правовые основания освобождения от работы Константина Орбеляна.