Վարչապետը երաշխավորեց, որ այս պահին Օպերայի տնօրենի պարտականությունները «դրսից» որևէ մեկի վրա չեն դրվի. Հարություն Արզումանյան
01/04/2019 11:36
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեզ հետ հանդիպմանը երաշխավորեց, որ այս պահին Օպերայի և բալետի թատրոնի տնօրենի պարտականությունները «դրսից» որևէ մեկի վրա չեն դրվի ու դրանք ժամանակավորապես կկատարի մեր փոխտնօրենը, Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո ասաց ի պաշտպանություն Կոնստանտին Օրբելյանի բողոքի ակցիայի մասնակից, Օպերայի դիրիժոր Հարություն Արզումանյանը։
«Այս պահին հանդիպումով բավարարված ենք։ Պարոն վարչապետն ասաց, որ ինչքան էլ ասել էր Նազենի Ղարիբյանը, այս պահին ինքն անձամբ երաշխավորում է, որ Օպերայի և բալետի թատրոնի տնօրենի պարտականությունները «դրսից» որևէ մեկի վրա չեն դրվի ու դրանք կկատարի մեր փոխտնօրենը։ Պայմանավորվել ենք, որ մենք այսօր կստանանք այն օրենքի կետերը, այն խնդիրները, հիմնավորումները, որոնք, այսպես կոչված, կային, ու գրավոր կպատասխանենք դրանց՝ ներկայացնելով հակափաստարկներ», - ասաց Հարություն Արզումանյանը։
Նրա խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է՝ եթե պարզվի, որ ներկայացված փաստարկներից թեկուզ մի կետը կեղծ է, անմիջապես ներկայացնողը կպատժվի և կազատվի աշխատանքից։

Премьер гарантировал, что обязанности директора театра оперы и балета не будут возложены на кого-то «извне» – Арутюн Арзуманян
01/04/2019 12:36
Премьер-министр Никол Пашинян гарантировал, что обязанности директора Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна не будут возложены на кого-то «извне», их будет временно исполнять заместитель директора театра, заявил после встречи с Николом Пашиняном участник акции протеста в поддержку Константина Орбеляна, дирижер Оперного театра Арутюн Арзуманян.
«В данный момент мы удовлетворены встречей. Премьер-министр сказал, что бы ни говорила Назени Гарибян, сейчас он лично гарантирует, что обязанности директора театра оперы и балета не будут возложены на кого-то «извне» и их будет исполнять заместитель директора.
Мы договорились, что сегодня нам будут представлены пункты этого закона, те проблемы, обоснования, которые, так сказать, были и мы письменно ответим на них, представим наши контраргументы», - сказал Арутюн Арзуманян.
По его словам, Никол Пашинян отметил, что если выяснится – в представленных аргументах есть хотя бы один фиктивный пункт, то представивший их немедленно будет наказан и освобожден от работы.