Բոլորիս երազած խաղաղությունը չենք խնդրելու․ ինչպես պարտադրել ենք 1994-ին, այնպես էլ հարկ եղած դեպքում՝ պարտադրելու են նոր ժամանակի նոր հերոսները. Սեյրան Օհանյան
02/04/2019 11:54
Բոլորիս երազած խաղաղությունը մենք չենք խնդրելու․ ինչպես պարտադրել ենք 1994-ին, այնպես էլ հարկ եղած դեպքում՝ պարտադրելու են նոր ժամանակի նոր հերոսները, Facebook-յան էջում գրել է պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
«Արցախյան պատերազմից, բանակաշինության ծանր տարիներից մինչև այսօր սահմանին ապրող մեր ժողովուրդը, բանակի զինվորն ու սերժանտը, սպան ու գեներալը ամեն օր սահմանին իրենց խնդիրն են կատարել՝ համեստ ու լռելյայն կրելով ծառայական պարտականությունների դժվարությունները, և երբ հակառակորդը հերթական սադրանքն է հրահրել, մարտական գործողությունների կիզակետում՝ անձնուրաց պաշտպանել են այն սրբազան հողակտորը, որ իրենց էր վստահված։ Ռազմական գիտելիքների, մարտական բարձր պատրաստության, մարտավարական նոր մոտեցումների կիրառման շնորհիվ նրանք դիմագրավել են հակառակորդի ոտնձգությունները, կասեցրել նրանց առաջխաղացումը։
Ապրիլյան պատերազմի օրերին, մահաբեր զենքերը դեռ չլռած, չտրվելով զգացմունքներին, սեղմեցինք մեր բռունցքը, հաղթահարեցինք հոգու ցավը և ազգովին ուս ուսի տված՝ ամուր կանգնեցինք՝ պաշտպանելով սահմանը, այլևս համոզված լինելով, որ սա պայքար է հանուն ազգի լինելիության և պետականության։
Այսօր մեզանից շատերն իրենց քայլերն ուղղելու են դեպի Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու և խնկարկելու ապրիլյան պատերազմում ընկած մեր հերոս որդիների հիշատակին, որոնք հանգչում են Արցախյան գոյամարտում և Հայրենիքի սահմանների պաշտպանության համար ընկած հերոսների կողքին։
Փառքի ու պատվի նոր դափնիներ հյուսելով նրանց համար՝ համոզված ենք, որ բոլորիս երազած խաղաղությունը մենք չենք խնդրելու․ ինչպես պարտադրել ենք 1994-ին, այնպես էլ հարկ եղած դեպքում՝ պարտադրելու են նոր ժամանակի նոր հերոսները»,-գրառման մեջ նշել է Սեյրան Օհանյանը։

Мы не будем просить мира, о котором мы все мечтаем: при необходимости к этому принудят новые герои нового времени, как принудили в 1994 году – Сейран Оганян
02/04/2019 12:33
Мы не будем просить мира, о котором мы все мечтаем: при необходимости к этому принудят новые герои нового времени, как принудили в 1994 году, написал на своей странице в Facebook экс-министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Живущий с Арцахской войны, тяжелых лет строительства армии и по сей день на границе наш народ, солдат и сержант армии, офицер и генерал каждый день скромно и молча выполняли свои служебные обязанности, и когда противник устраивал очередную провокацию, в центре боевых действий самоотверженно защищали доверенный им участок земли. Благодаря военным знаниям, высокой боевой подготовке, применению новых боевых подходов они противостояли посягательствам противника, пресекали его продвижение.
В дни апрельской войны, не успели еще утихнуть залпы смертоносного оружия, мы, не предаваясь чувствам, сжали кулаки, преодолели душевную боль и всем народом, плечом к плечу, прочно встали на защиту границ, уже убедившись в том, что это борьба во имя существования нации и государственности.
Сегодня многие из нас посетят военный пантеон «Ераблур» чтобы почтить память павших в апрельской войне героев, которые покоятся рядом с героями, павшими в Арцахской освободительной войне и при защите границ Родины.
Слава и честь им! Уверены, что мы не будем просить мира, о котором мы все мечтаем: в случае необходимости, к этому принудят новые герои нового времени, как принудили в 1994 году», - написал Сейран Оганян.