Ապրիլյան պատերազմը նաև զգոնության կորստի պատճառ էր. Անդրանիկ Քոչարյան
Կարծում եմ՝ պետք է դրվի բանակի արդիականացման խնդիրը, մշտական ուժեղացման՝ թե կադրային համալրման, թե սպառազինության, թե պաշտպանական դոկտրինի շրջանակներում նրա ուժն ավելացնելու առումով, Եռաբլուր պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Այս պահին առայժմ առճակատման անհրաժեշտություն չեմ տեսնում, գնում է բանակցային գործընթաց, հարաբերական խաղաղ պայմաններ են։ Այս խաղաղությունը պետք է օգտագործել Արցախի և Հայաստանի զինուժն ավելացնելու, ամրապնդելու համար», - ասաց նա։
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի ամբոնից Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի ելույթին, որն Ադրբեջանն ավելի ուշ ուժի ցուցադրություն էր որակել, Անդրանիկ Քոչարյանը հիշեցրեց՝ մենք անընդհատ ձգտել ենք խաղաղության, բայց երբ ադրբեջանական հենակետերից հայկական կողմի ուղղությամբ կրակ է բացվել, մենք այլ տարբերակ չենք ունեցել, քան՝ լռեցնելու այդ կրակոցները։
«Մենք միշտ պետք է ձգտենք խաղաղության, բայց հակառակորդը պետք է չունենա հնարավորություն նորից իր հենակետերից կրակի տակ վերցնելու մեր բնակավայրերը։ Մենք պետք է լինենք անխոցելի։ Դրա համար Արցախի և Հայաստանի անվտանգության միասնական համակարգն անընդհատ պետք է ուժեղացվի։ Երբ մենք անընդհատ ասում ենք, որ ունենք տարածաշրջանի ամենամարտունակ բանակը, դա կարծես ինչ-որ տեղ թուլացրեց մեր զգոնությունը։
Ես գնահատում եմ, որ ապրիլյան պատերազմը նաև այդ զգոնության կորստի պատճառ էր։ Բանակը միշտ պետք է լինի զգոն վիճակում, զարգացման փուլում։ Այսօր այդ խնդիրները դրված են, առկա են ծրագրեր։ Դրանք պետք է կարճ ժամանակում տեսանելի լինեն նաև հակառակորդին, որովհետև ուժեղ բանակի առկայությունն է, որ կզսպի ապրիլյան ավանտյուրաների կիրառումը հակառակորդի կողմից», - ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը։

The issue of upgrading of the army is very important, chairman of the NA’s Defense and Security Standing Committee Andranik Kocharyan told the reporters in Yerablur today.
“There is no need of confrontation as of the moment, negotiation process continues, the situation is relatively peaceful. This peace must be used to upgrade the armed forces of Armenia and Artsakh,” he said.
As to the statement of the Defense Minister voiced from UN tribune which later was described by Azerbaijan manifestation of force, Kocharyan said that the Armenian side has always been committed to peace but while being shot from the Azerbaijani side it had no other way but to silence them.
“We must always strive to peace, the adversary must not have an opportunity to open fire and take our settlements. We must be invulnerable for which the armed forces of Armenia and Artsakh must be permanently upgraded. The statements about having strongest army in the region seem to loosen our vigilance,” he stressed, adding that the April war was the result of the lost vigilance as well.
“The army must always be ready for any developments. The existence of strong army will be a restrictive measure for the enemy not to fall into April-like adventures,” Andranik Kocharyan said.