Մենք մշտապես մարզերում ենք և ականատես ենք լինում դպրոցների անմխիթար վիճակին. ԿԳ նախարար
Մենք մշտապես մարզերում ենք և ականատես ենք լինում դպրոցների անմխիթար վիճակին։ Առկա են լրջագույն խնդիրներ, որոնք չեն կարող բացասական ազդեցություն չունենալ կրթության որակի վրա, «Կրթական խնդիրները նոր Հայաստանի հին գյուղերում» թեմայով այսօր կայացած քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Անդրադառնալով շրջանների մի շարք դպրոցների սեյսմակայունության խնդրին՝ նա նշեց, որ լրջագույն այդպիսի խնդիր ունի շուրջ 400 դպրոց։
Նախարարի խոսքով՝ դպրոցների ֆիզիկական վիճակը լրջագույն խնդիր է, լրջագույն կրթական խնդիր են նաև կոմպլեկտավորված դասարնները, որտեղ տարբեր տարիքային խմբերի աշակերտներ են հավաքված։
«Լուծումները մշակվում են, պետք է անցնենք դրանց տեղայնացմանը և ներդրմանը։ Դրանցից ամենակարևորը դպրոցների ֆիզիկական վիճակը բարելավվելու համար լրացուցիչ միջոցներ գտնելն է։ Անցած տարի շահագործման հանձնեցինք ամբողջովին նոր 5 ավագ դպրոց, հիմա սկսել ենք իրականացնել 7 դպրոցի վերանորոգման ծրագիր», - ասաց ԿԳ նախարարը։
Նրա խոսքով՝ առկա են նաև տրանսպորտային խնդիրներ, շատ գյուղերի երեխաներ ստիպված են երկար ճանապարհ կտրել՝ դպրոց հասնելու համար։
«Ինչ մենք տեսանք, գլոբալ խնդիրներ են, որոնք կապված են և չներդրված կամ թերի ներդրված կրթական ծրագրերի, և տարածքների անհամաչափ զարգացման հետ։ Սա ժառանգություն է, որին առերեսվել ենք, որն ընդունել ենք և որտեղ պետք է փոփոխություննր իրականացնենք», - ասաց Արայիկ Հարությունյանը։

Мы постоянно посещаем области и видим неутешительное состояние школ – Араик Арутюнян
«Мы постоянно посещаем области и видим неутешительное состояние школ. Есть серьезные проблемы, которые не могут не оказывать негативное влияние на качество образование», - заявил сегодня министр образования и науки Араик Арутюнян в ходе обсуждения на тему «Образовательные проблемы новой Армении в старых селах».
Касаясь проблемы сейсмостойкости ряда школ в областях республики, министр отметил, что такую серьезную проблему имеют около 400 школ.
По словам Арутюняна, физическое состояние школ – серьезнейшая проблема, серьезной образовательной проблемой являются также укомплектованные классы, в которых собраны ученики разных возрастных групп.
«Разрабатываются решения, нужно перейти к их локализации и внедрению. Самая важная задача это поиск дополнительных средств для улучшения физического состояния школ. В прошлом году мы сдали в эксплуатацию пять полностью новых школ, сейчас начали осуществлять программу по ремонту 7 школ», - сказал лон.
По словам министра, есть также транспортные проблемы, поскольку во многих селах дети вынуждены проходить длинный путь, чтобы добираться до школы.
«То, что мы увидели, – глобальные проблемы, которые связаны с невнедрением или частичным внедрением образовательных программ, неравномерным развитием территорий. Это наследство, которое мы получили и которое должны изменить», - сказал Араик Арутюнян.