Ինձ հետ կապված պատմության մեջ քաղաքականություն չեմ տեսնում, պարզապես Նազենի Ղարիբյանին սխալ տեղեկատվություն է տրված. Կոնստանտին Օրբելյան
04/04/2019 12:25
Ինձ հետ կապված այս պատմության մեջ ես ոչ մի քաղաքականություն չեմ տեսնում, պարզապես Նազենի Ղարիբյանին սխալ տեղեկատվություն է տրված, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի թատրոնի ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը:
«Ոչ մի քաղաքականություն ես այստեղ չեմ տեսնում, պարզապես Նազենի Ղարիբյանին սխալ տեղեկատվություն է տրված։ Ի՞նչ կապ ունի քաղաքականությունը, ես քաղաքական գործիչ չեմ, չեմ զբաղվում ու չեմ հետաքրքրվում դրանով, ինձ համար կարևոր է Օպերայի և բալետի թատրոնի բարգավաճումը», - ասաց Օրբելյանը։
Նա նշեց՝ Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատարը, չգիտես ինչու, որոշել է, որ իր նշանակումն օրինական չէր:
«Ես էլ պատասխանել եմ՝ դա իմ հարցը չէ։ Ինձ նշանակելու վերաբերյալ որոշում կայացրել է կառավարությունը, այնպես որ՝ դուք խնդիր ունեք կառավարության հետ։ Կառավարությունը դատի տվեք ու ճշտեք՝ օրինակա՞ն է, թե՞ ոչ օրինական։ Ես չեմ խնդրել, որ ինձ նշանակեն այս պաշտոնին, դա իմ կյանքի նպատակը չէր», - ասաց Օրբելյանն՝ ավելացնելով, որ եթե իր նշանակումն իսկապես ապօրինի էր, ապա իրեն կհեռացնեին դեռ 10 ամիս առաջ:
«Բայց իրենք սպասում էին, որ ես ինքս կգնամ, իսկ ես ինքս չեմ գնալու, որովհետև ինչպե՞ս եմ ես դա բացատրելու իմ կոլեկտիվին, ես չեմ կարող թողնել իմ թատրոնը։ Կամ ինձ հեռացնում եք, կամ՝ հանգիստ թողնում։ Ես պետք է ասեմ, որ իմ աշխատանքից ազատման այս պատմությունն աննախադեպ, մուլտիմիլիոնանոց PR եղավ մեր թատրոնի համար։ Այնպես որ, ամբողջ աշխարհն իմացավ, որ Երևանում կա Օպերայի թատրոն, այնտեղ կա Օրբելյան ու հրաշալի կատարողներ։ Որովհետև հիմա բոլորն ինձ հարցնում են՝ իսկ ի՞նչ եք անում, ե՞րբ եք անում», - ասաց Օրբելյանը։
Ինչ վերաբերում է քննարկվող այն հայտարարություններին, թե հեռացվելու դեպքում ինքը պատրաստվում է իր հետ Օպերայից տանել մի քանի դաշնամուր ու այլ գույք, թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ասաց.
«Ես ոչ մի բան ոչ մի տեղ չեմ տանում։ Բայց պետք է ասեմ, որ Երևանում կա Կոնստանտին Օրբելյանի անվան երաժշտական դպրոց՝ Մալաթիայում, ու, եթե հանկարծ ինչ-որ բան, ինչ-որ տեղից տեղափոխվի, տեղափոխվելու է այդ երաժշտական դպրոց», - ասաց Օրբելյանը։

Я не вижу здесь никакой политики, просто Назени Гарибян предоставили неправильную информацию – Константин Орбелян
04/04/2019 14:09
Руководитель Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна Константин Орбелян не видит никакой политики в связанной с ним истории, об этом маэстро заявил сегодня в ходе встречи с журналистами.
По его словам, Назени Гарибян просто предоставили неправильную информацию.
«Я не вижу здесь никакой политики, просто Назени Гарибян предоставили неправильную информацию. Какое отношение имеет политика, я не политический деятель, не занимаюсь и не интересуюсь этим, для меня важно процветание театра оперы и балета», - сказал Константин Орбелян.
Он отметил, что и.о. министра культуры, непонятно почему, решила, что его назначение незаконно.
«А я ответил, это не моя проблема. Решение о моем назначении приняло правительство, посему, у вас есть проблема с правительством. Отдайте под суд правительство и уточните – законно или незаконно. Я не просил, чтобы меня назначали на эту должность, это не было целью моей жизни», - сказал Константин Орбелян, добавив, что если его назначение действительно было незаконным, то его должны были уволить еще 10 месяцев назад.
«Но они ждали, что я сам уйду, а я не собираюсь уходить, поскольку как я объясню это своему коллективу, я не могу оставить свой театр. Я должен сказать, что вся эта история с моим увольнением стала беспрецедентной  PR акцией для нашего театра. Так весь мир узнал, что в Ереване есть Оперный театр, там есть Орбелян и прекрасные исполнители. Потому что сейчас все спрашивают меня, а что вы делаете, когда сделаете», - заявил Константин Орбелян.
Что касается обсуждаемых заявлений о том, что в случае увольнения он намерен взять с собой из Оперного театра несколько пианино и другой инвентарь, художественный руководитель театра отметил:
«Я ничего никуда не забираю. Но должен сказать, что в Ереване есть музыкальная школа имени Константина Орбеляна, в Малатии, и если вдруг что-то, откуда-то будет перевезено, то будет перевезено в эту музыкальную школу».