Շոկի մեջ էի. ՊԵԿ-ի հետապնդումն եմ տեսնում «Սպայկայի» նկատմամբ. Դավիթ Ղազարյան
«Սպայկա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Ղազարյանը անակնկալի է եկել ՊԵԿ քննչական վարչության գործողություններից և ընկերությունում առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպքի բացահայտումից:
«Երեկ անակնկալի էի եկել և շոկի մեջ էի», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Դ.Ղազարյանը:
Նրա խոսքով, անցած տարի «Սպայկա» ընկերությունում քննչական խմբի կողմից կատարվել են ստուգումներ, «մեր կողմից ճշգրտումներ են կատարվել 2 մլրդ դրամի չափով, որը մինչև դեկտեմբեր մասամբ մարվել է»:
«Երեկ անակնկալի եկա, հրավիրվել եմ ՊԵԿ ու միանգամից մի մեծ հատորով ներկայացրել են կալանքի միջնորդություն», - ասաց նա:
Դ.Ղազարյանն ասաց նաև, որ 2018 թվականին ընկերությունը 3 մլրդ դրամից ավելի հարկ է վճարել:
«Ես, որպես ընկերության սեփականատեր, գնացել եմ կոմպրոմիսի, որպեսի քաոսից դուրս գանք, ընկերությունը գնում էր բանկրոտի: ՊԵԿ-ը կարճեց այդ քրեական հետապնդումը: «Սպայկայի» ամբողջ սերվերները կրկնօրինակել են, մոտ մեկ մեքենա փաստաթղթեր են տարել: Քննիչի հետ միշտ կապի մեջ ենք գտնվել, բաց ու թափանցիկ աշխատել ենք, եղել ենք հասանելի», - նշեց ընկերության գլխավոր տնօրենը:
«Երեկ անակնկալի եկա, երբ հարգարժան քննիչի մոտ մի մեծ «սերվանտ» տեսա, 150 հատորից բաղկացած քննչական գործով: Քննիչը ասել է` կամ ստորագրում ես, կամ կալանավորվում ես: Ես ՊԵԿ-ի հետապնդումն եմ տեսնում «Սպայկայի» նկատմամբ:
Ես քաղաքական մարդ չեմ, կուսակցական չեմ ու չեմ էլ ուզում: Հիմա էլ 7 մլրդ դրամի մասին է հայտարարում ՊԵԿ-ը: Դրանք շինծու թվեր են, թիվն ուռացրել են, որ ժողովրդի համար սիրուն լինի: Պետք է Անանյանին հարց տալ, թե 7 միլիարդը ինչ թիվ է, դրանից 5,5 մլրդը միայն ԱԱՀ-ն է», - ասաց Դավիթ Ղազարյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Եվրասիական զարգացման բանկը, որ շուրջ 100 մլն դոլար վարկ պետք է տրամադրեր, երեկվա դեպքերից հետո զանգահարել և տեղեկացրել է, որ կասեցնում են գործարքը:
«Ցանկացած գումար, որը պարտավոր է «Սպայկան» վճարել, մենք պատրաստ ենք վճարելու», - նշել է նա:
Դ.Ղազարյանն ասաց, որ թիմով ժողով են անցկացրել, ասել է, որ ընկերությունը պետք է աշխատի բնականոն հունով, եթե նույնիսկ ինքը կալանավորվի:
«Աշխատանքները կշարունակվեն, բայց մթերումներ չենք իրականացնի: Առջևում ծիրանի մթերումներն են, մենք պատրաստ չենք մթերումներ անել: Ծիրան մթերեմ, որ տանեմ մինուսով ծախե՞մ», - ասաց Դավիթ Ղազարյանը:

Spayka company CEO Davit Ghazaryan has been surprised with the State Revenue Committee’s revelations of tax evasions amounting to 7 billion AMD.
“I was shocked and surprised yesterday,” Ghazaryan told the reporters today.
He said last year audit was implemented in the company, some specifications were made over 2 billion which were paid back by December.
Ghazaryan said in 2018 the company paid over 3 billion AMD taxes.
“As owner of the company I made compromises but the company was going bankrupt. The SRC closed the case. They have copied the servers, they took a car of documents. We were in permanent communication with the investigator, we acted openly and were always available,” the CEO said.
He said yesterday the investigator told him to either sign a huge volume or be arrested. The CEO said it is clear persecution by the SRC against the company.
“I am not a politician, I do not belong to any party and I do not want to. Now they are speaking of seven billion. These are false figures. They have exaggerated the number to please the people. We should ask Ananyan what number this 7 billion is, the 5,5 billion of it is the VAT,” Ghazaryan said.
He said the Eurasian Development Bank was to provide them 100 million USD loan while after the yesterday’s developments they phoned and informed about suspension of the deal.
Ghazaryan said he convened a gathering with the staff, saying that the company must work normally even in case of his arrest.