Համանախագահ երկրներն իրավիճակի լիցքաթափմանն ուղղված քայլեր պետք է ձեռնարկեն. Տիգրան Աբրահամյան
Վերջին 10 օրերի ընթացքում Ադրբեջանից հնչող հայտարարություններն սկսել են առավել սուր բնույթ կրել, Facebook-յան իր էջում գրել է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ռազմական գործողությունների մասին ակնարկային հայտարարությունները վերաճել են գործողություններ սկսելու կամ դրա նախապատրաստական փուլի մասին սպառնալիքների:
Պաշտոնական հայտարարություններ նախագահական ապարատից, արտգործնախարարությունից, պաշտպանական գերատեսչությունից, հին ու նոր թրծված «փորձագիտական» շրջանակներից, ամենակարևորը՝ հնարավոր պատերազմի վերսկսման մասին վերնագրերով:
«Առաջիկա շաբաթներին Ղարաբաղում նոր պատերազմ է սկսելու», «Ղարաբաղում հնարավոր է նոր պատերազմ», «Առաջիկա ժամանակներում Ղարաբաղում հնարավոր է նոր պատերազմ». սա վերնագրերի այն ոչ ամբողջական ցանկն է, որոնց վերջին օրերին կարելի է հանդիպել ադրբեջանական մամուլում:
Ադրբեջանում ռազմական գործողությունների կամ դրա սպառնալիքով ճնշումների տեղեկատվական նախապատրաստության փուլ է:
Ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու մասին միջնորդ երկրների հայտարարություններն Ադբեջանում, կարծես թե, այդքան էլ լուրջ չեն ընդունել, ճիշտ հակառակ գործընթացի են անցել:
Համանախագահ երկրներն իրավիճակի լիցքաթափմանն ուղղված քայլեր պետք է ձեռնարկեն, հակառակ դեպքում տեղեկատվական դաշտում առկա լարվածությունը շատ արագ կտեղափոխվի սահմանագիծ», - գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Страны-сопредседатели должны предпринять шаги, направленные на разрядку ситуации
В течение последних 10 дней озвучиваемые Азербайджаном заявления стали более резкими, написал на своей странице в Facebook советник президента Республики Арцах Тигран Абрамян.
«Озвучиваемые ранее с азербайджанской стороны намеки о военных действиях в последние дни переросли в угрозы о начале действий или ее подготовительного этапа.
Постоянно звучат официальные заявления из аппарата президента, министерства иностранных дел, оборонного ведомства, старых и новых «экспертных» кругов –  о возможном возобновлении войны.
«В ближайшие недели в Карабахе начнется новая война», «В Карабахе возможна новая война», «Новая война в Карабахе может начаться в ближайшее время» – это тот неполный список заголовков, которые в последние дни можно увидеть в азербайджанской прессе.
В Азербайджане – этап информационной подготовки к военным действиям или угрозы их применения.
Заявления стран-посредников о подготовке народов к миру в Азербайджане, кажется, восприняли не столь серьезно, поскольку перешли к прямо противоположному процессу.
Страны-сопредседатели должны предпринять шаги, направленные на разрядку ситуации, в противном случае напряженность в информационном поле очень быстро перейдет в напряженность на линии соприкосновения»,- написал Абрамян.