Կալանավորվել է «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» էջը համակարգող անձը
Կալանավորվել է «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» էջը համակարգող անձը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ մամուլի խոսնակ Սամսոն Գալստյանը։
«Անձին մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 226 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով։ Որպես խափանման միջոց՝ նրա նկատմամբ ընտրվել է կալանավորումը», - նշեց Սամսոն Գալստյանը։
Նշենք, որ 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետը սահմանում է հրապարակայնորեն կամ լրատվության միջոցներ օգտագործելով ազգային, ռասսայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը։
Հիշեցնենք՝ կառավարության ապրիլի 4-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանին հանձնարարեց բացահայտել և կոշտ հակահարված տալ ֆեյքերին՝ կասկածի տակ չդնելով խոսքի ազատության իրավունքը:
«Եթե որոշ հանցավոր շրջանակներ միլիոններ են ծախսելու մանիպուլյացիաներ անելու համար, դա ազգային անվտանգության խնդիր է։ Հույս ունեմ, որ այս հարցում կկարողանանք կոնկրետ արդյունքներ ապահովել», - ասել էր Փաշինյանը։
Նիստից մեկ օր անց Արթուր Վանեցյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ «Դուխով Հայաստան բաց հասարակություն» էջի հեղինակը բացահայտվել է, հարցաքննվել, հարուցվել է քրեական գործ։

Координатор страницы «Духов Айастан» арестован
Координатор страницы «Открытое общество "Духов Айастан"» арестован, сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь Службы национальной безопасности Самсон Галстян.
«Лицу предъявлено обвинение по п.1 ч.2 ст. 226 Уголовного кодекса Армении. В качестве меры пресечения в его отношении избран арест», - отметил Самсон Галстян.
Отметим, что п.1 ч.2 ст. 226 Уголовного кодекса Армении устанавливает, разжигание национальной, расовой или религиозной вражды публично или с использованием средств массовой информации.
Напомним, на заседании 4 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян поручил директору Службы национальной безопасности заняться счетами пользователей, которые распространяют манипулятивные сведения в социальных сетях, и привлечь к наказанию.
Через день после заседания правительства директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян заявил в беседе с журналистами, что поручение премьер-министра уже выполнено, разоблачен автор страницы «Открытое общество "Духов Айастан"», он допрошен и возбуждено уголовное дело.