Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ այս պահին ցուցաբերվում է ակնհայտ խտրական վերաբերմուք. փաստաբան
Կարծում եմ՝ նախորդ դատական նիստով էլ պետք է արդեն ավարտած լինեինք, ուղղակի դատավորը, ենթադրում եմ, պետք է նյութերին ծանոթանար, լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու դատական նիստն այդքան կարճ տևեց։
Հաջորդ հարցին՝ դատավորն արդեն ծանոթացե՞լ է նյութերին, պաշտպանը պատասխանեց՝ ենթադրում է, որ՝ այո՛։
«Ե՛վ ես, և՛ քննիչը պնդեցինք, որ նյութերը դատական նիստով հրապարակելու անհրաժեշտություն չկա։ Մեր ակնկալինքները երկու տեսակի են՝ իրավական ակնկալիքն այն է, որ բողոքը պետք է բավարարվի, որովհետև դրա իրավական հիմքերը միանշանակ կան։ Եթե կենսափորձի հիման վրա եղած ակնակալիքից խոսենք, հավանականություն կա, որ բողոքը կարող է մերժվել», - ասաց փաստաբանը։
Հովհաննես Խուդոյանը միաժամանակ նկատեց, որ նախորդ նիստից սկսած՝ նույնիսկ շատ ավելի վաղ, առարկություններն իրականում իրավական չեն։
«Շատ տարօրինակ է, թե ինչու է դատախազությունը, երբ խոսքը վերաբերում է իրենց, իրենց դիրքորոշումն առաջ տանելուն, իրավունք վերապահում են հղում կատարել դատական ակտերին, իսկ երբ խոսքը վերաբերում է այդ նույն դատական ակտերի կատարմանն՝ իրենց կողմից, արդեն դատական ակտերը հիմք չեն ընդունվում», - ասաց նա։
Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց՝ ճի՞շտ է հասկանում, որ պաշտպանական թիմը ցանկանում է ըստ դիմումի դադարեցնել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ բոլոր քրեական հետապնդումները։
Փաստաբանը հստակեցրեց, որ սա քրեական հետապնդումները դադարեցնելու միջնորդության քննություն չէ։
«Բողոքով դատարանին խնդրել ենք ճանաչել իրավունքի խախտում այն ժամանակահատվածի համար, երբ պարոն Ազարյանի որոշման հիման վրա, հիմք ընդունելով պարոն Քոչարյանի անձեռմխելիությունը, վերջինս ազատվեց։ Նախ, պետք է կասկածի տակ դնել այն հանգամանքը, որ պարոն Քոչարյանի կողմից որևէ հանցագործություն կատարվել է։
Նախնական փուլում մենք չենք պնդել, որ սա քաղաքական հետապնդում է։ Առաջին օրվանից սկսած՝ պնդել ենք, որ սա իրավական հետապնդում չէ, սակայն հետագա բոլոր գործողությունները՝ թե նույն գաղտնալսումները, թե դատարանների նկատմամբ հրապարակային ճնշումները եկան հաստատելու, որ պարոն Քոչարյանը քաղաքական բանտարկյալ է։ Պարոն Քոչարյանի նկատմամբ այս պահին ցուցաբերվում է ակնհայտ խտրական վերաբերմունք՝ ապօրինի քրեական հետապնդման տեսքով», - ասաց փաստաբանը։

К Роберту Кочаряну сейчас проявляется явно дискриминационное отношение – адвокат
«Считаю, что мы должны были завершить еще на прошлом судебном заседании, просто как предполагаю, судья, должен был ознакомиться с материалами», - заявил в беседе с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Ованнес Худоян, отвечая на вопрос, почему судебное заседание было таким коротким.
На вопрос, судья уже ознакомился с материалами дела, адвокат ответил: предполагает, что да.
«И я, и следователь настояли на том, что нет необходимости оглашения на заседании судебных материалов. У нас два типа ожиданий – правовое ожидание связано с тем, что жалоба должна быть удовлетворена, поскольку однозначно есть правовые основание для этого. Если говорить об ожидании на основе жизненного опыта, то есть вероятность того, что жалоба может быть отклонена», - сказал он.
Ованнес Худоян при этом отметил, что начиная с прошлого заседания, даже намного раньше, возражения в действительности не были правовыми.
«Очень странно, почему прокуратура, когда речь касается ее, продвижения ее позиции, предоставляет себе право ссылаться на правовые акты, а когда речь касается выполнения тех же правовых актов, правовые акты уже не принимаются за основание», - сказал он.
Один из журналистов поинтересовался, правильно ли он понял, что жалоба стороны защиты касается прекращения в целом уголовного преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
«Мы в жалобе просим суд признать нарушение права в тот период, когда на основании решения господина Азаряна, принимая за основание неприкосновенность господина Кочаряна, он был освобожден. Прежде всего, нужно ставить под сомнение то обстоятельство, что со стороны господина Кочаряна было совершено какое-то преступление.
На начальном этапе мы не утверждали, что это политическое преследование. Начиная с первого дня, мы утверждали, что это – не правовое преследование, однако все дальнейшие действия – и прослушки телефонных разговоров, и публичные давления в отношении судов – подтвердили, что господин Кочарян политзаключенный.
К господину Кочаряну сейчас проявляется явно дискриминационное отношение – в виде незаконного уголовного преследования», - сказал адвокат.
Отметим, что сегодня завершилось рассмотрение жалобы команды адвокатов о прекращении уголовного преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна на основании неприкосновенности. Решение суда общей юрисдикции города Еревана будет оглашено 12 апреля в 9:30.