Լավրով. Ռուսաստանը կամրապնդի «բարիդրացիականության գոտին» իր սահմանների պարագծով
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կամրապնդի «բարիդրացիականության գոտին» իր սահմանների պարագծով:
«Մենք կաշխատենք մեր սահմանների պարագծով բարիդրացիության գոտու ամրապնդման համար: Դա կանենք մեր հարևանների հետ ինչպես երկկողմ ուղիներով, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների գծով, որոնք այդ տարածքում ստեղծված են և գործում են», - հայտարարել է նախարարը՝ ելույթ ունենալով Դիվանագիտական ակադեմիայի ուսանողների և դասախոսների առջև:
Ինչպես պարզաբանել է Լավրովը, այդ կազմակերպությունների թվում են ՀԱՊԿ-ը, ԵԱՏՄ-ն, ԱՊՀ-ն և ՇՀԿ-ն:
«Իհարկե, մեր անվերապահ գերակայությունը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ մեծ եվրասիական գործընկերության ստեղծման նախաձեռնության իրականացումն է՝ ԵԱՏՄ-ի, ՇՀԿ-ի, Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) մասնակցությամբ՝ դռները բաց թողնելով բոլոր այն մյուս երկրների համար, որոնք գտնվում են վիթխարի Եվրասիական մայր ցամաքի վրա, որ ներառում է նաև Եվրամիությունը», - հավելել է նա:

Россия будет укреплять "пояс добрососедства" у своих границ, заявил Лавров
Россия будет укреплять "пояс добрососедства" по периметру своих границ, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Мы будем работать над укреплением пояса добрососедства по периметру наших границ. Будем это делать и по двусторонним каналам с нашими соседями, так и по линии международных организаций, которые на этом пространстве созданы и функционируют", - заявил министр, выступая перед студентами и преподавателями Дипломатической академии.
Как пояснил Лавров, среди таких организаций ОДКБ, ЕврАзЭС, СНГ и ШОС.
"Конечно, наш безусловный приоритет - это реализация инициативы президента (РФ Владимира) Путина о формировании большого евразийского партнерства с участием стран-членов ЕврАзЭС, Шанхайской организации сотрудничества, стран Ассоциации стран Юго-Восточной Азии (АСЕАН), оставляя двери отрытыми для всех других стран, которые расположены на огромном евразийском материке, что включает и Евросоюз, но когда и если Евросоюз будет готов присоединиться к процессам, опирающимся на равноправие и взаимную выгоду", - добавил он.