Բացառիկ որևէ բան գործընթացից սպասել պետք չէ. քաղաքագետը՝ ԱՄՆ Սենատում Ցեղասպանության հարցի արծարծման մասին
12/04/2019 18:01
ԱՄՆ Սենատում Ցեղասպանության ճանաչման հարցը կրկին քննարկելը կապված է բացառապես Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնում Դեյվիդ Մայքլ Սաթերֆիլդի թեկնածության հաստատման լսումների հետ: Սա Ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված  առանձին նախաձեռնություն չէ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց միջազգային իրավունքի և միջազգային հարաբերությունների մասնագետ, քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ սա Միացյալ Նահանգներում ընդունված գործընթաց է, և սենատորները մշտապես հնարավորություն են ունենում հարցեր ուղղել դեսպանների պոտենցիալ թեկնածուներին։
«Կոնկրետ այս դեպքում նշված հնարավորությունից օգտվել է սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը, ով Ցեղասպանության մասին հարցեր է ուղղել Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածուին։ Սա առանձին գործընթաց չէ, այլ ընթացիկ վիճակ։ Այնպես որ, այստեղ որևէ բացառիկ բան չկա և բացառիկ որևէ բան այս գործընթացից սպասել պետք չէ», - ասաց Սուրեն Սարգսյանը։
Ըստ քաղաքագետի՝ Միացյալ նահանգների Սենատը դեսպանների նշանակման հարցում լուրջ ազդեցություն ունի, որովհետև այս կամ այն երկում ԱՄՆ դեսպան նշանակվում է Սենատի համաձայնությամբ։
«Այսինքն՝ նախագահը ներկայացնում է թեկնածությունը, և Սենատը հաստատում է այդ թեկնածությունը։ Ի դեպ, շատ են դեպքերը, երբ Հայաստանում կամ Ադրբեջանում ԱՄՆ-ի դեսպանների թեկնածուները բավական երկար ժամանակ հացաքննվել են, մինչև այդ պաշտոնում նշանակվելը», - ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը հինգշաբթի ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ընթացքում բարձրացրել էր սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը։
Սենատորը մի շարք հարցեր է ուղղել Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնին առաջադրված Դեյվիդ Մայքլ Սաթերֆիլդին՝ վերջինիս թեկնածության հաստատման լսումների ընթացքում:
«Դուք ճանաչո՞ւմ եք Հայոց ցեղասպանության փաստը», - դեսպանի թեկնածուին ուղիղ հարց էր ուղղել Մենենդեսը։

Issue on Armenian genocide addressed to ambassadorial nominee, nothing extraordinary should be expected: expert
12/04/2019 18:02
Another discussion of the issue of recognition of the Armenian Genocide at the U.S. Senate is agreed with the approval of candidacy of David Michael Satterfield in the post of U.S. Ambassador to Turkey, political expert Suren Sargsyan told Aysor.am. It is not a separate initiative addressed to the recognition of the genocide.
He said it is a normal process in the United States, and the senators always have opportunity to address questions to potential ambassadorial candidates.
“In this concrete case senator Menendez used the opportunity and addressed questions to the candidate. This is not a separate process but a common proceeding. There is no extraordinary thing, and no one should expect anything,” Sargsyan said.
“The president nominates ambassadorial candidate, and the Senate approves him/her. There are many cases when ambassadorial candidates to Armenia and Azerbaijan were being questioned for quite a long time before being appointed in the post,” he said.
The issue on recognition of the Armenian genocide was voiced by Senator Robert Menendez at the hearing in U.S. Senate Committee on Foreign Relations on Thursday.
The Senator addressed a number of questions to the ambassadorial nominee, including ones relating to Armenian genocide.