Ձգված չկանգնած և աշխատանքից ազատված ՊԵԿ տեսուչը ողնաշարի խնդիր է ունեցել. «սա կարևոր է իմանալ նախևառաջ Նիկոլ Փաշինյանին»
13/04/2019 13:57
Քաղաքական գործիչ Հովսեփ Խուրշուդյանը Նիկոլ Փաշինյանի հորդորով աշխատանքից ազատված ՊԵԿ ծառայող Հայկ Մարտիրոսյանի վերաբերյալ տեղեկություն է հրապարակել։
Ավտոմեքենաների մաքսազերծման՝ Նորագավիթում գտնվող կետում իր աշխատանքից հեռացվեց Հայկ Մարտիրոսյանը, ով թափթփված կեցվածքով էր դիմավորել երկրի վարչապետին: Անկեղծ ասած, առաջին տպավորությունս այդ դրվագից այն էր, որ իրոք այս ծառայողը չի համապատասխանում իր զբաղեցրած դիրքին և կարող է և հեռացվել (այլ բան է, թե ում կողմից և  ինչ ընթացակարգով): Դրոշի հետ կապված դրվագը եկավ ընդամենը ամրապնդելու այդ՝ արդեն ձևավորված կարծիքս:
Սակայն այսօր իմացա մի բան, որը, եթե ճիշտ է (իսկ աղբյուրս չեմ կարծում պատճառ ունի ինձ սխալ տեղեկություն տալու), արմատապես փոխում է իրավիճակը և կարող է հիմք դառնալ այդ հեռացման որոշման վերանայման համար, եթե անգամ այն եղել է «սեփական դիմումի համաձայն»։
Ինձ հայտնեցին, որ Ժողտնտեսության ինստիտուտի ֆինանսա-հաշվային ֆակուլտետի (որտեղ նա սովորում էր) մի նեղ շրջանակ, տեղյակ է եղել, որ Հայկ Մարտիրոսյանը առնվազն այդ տարիներին ողնաշարի խնդիր է ունեցել, որի արդյունքում մեկ ուսը մյուսից ցածր է եղել և նա ստիպված է եղել դասերի հաճախել ռետինե հատուկ ամրակներով՝ ուսին և ողնաշարին հագած, որոնք ինչ-որ կերպ թույլ են տվել նրան շատ-թե քիչ աշխատունակ կեցվածք պահպանել:
Չգիտեմ որքանով եմ ճիշտ վարվում, որ հրապարակում եմ Հայկ Մարտիրոսյանի առողջությանը վերաբերող մի տեղեկատվություն, որն ինքը չի ուզել հրապարակի անգամ աշխատանքը կորցնելու վտանգի ներքո՝ արդարանալու համար: Հեռակա ներողությունում եմ խնդրում Հայկից դրա համար: Համենայնդեպս, իմ աղբյուրը չի կարողացել կապ հաստատել իր հետ, քանի որ նա անջատել է հեռախոսը և չի պատասխանում լրագրողների, իրավապաշտպանների և որևէ մեկի հարցերին: Սակայն, սա մի բան է, որի չհրապարակելն էլ կնշանակեր ոտնահարված արդարություն և չիրացված արդարադատություն: Այսպիսով, սա կարևոր է իմանալ նախևառաջ Նիկոլ Փաշինյանին՝ որպես իր որոշումը վերանայելու հիմք:
Ի դեպ, այն, որ Հայկը չի բարձրաձայնում այս հանգամանքը, միայն դրական է խոսում իր մարդկային արժանիքների մասին», - գրել է Հովսեփ Խուրշուդյանը։

У уволившегося сотрудника автотаможни проблема с позвоночником, «это, прежде всего, важно знать Николу Пашиняну» – Овсеп Хуршудян
13/04/2019 15:01
Общественно-политический деятель Овсеп Хуршудян  опубликовал информацию об уволившемся с работы по призыву Никола Пашиняна сотруднике Комитета государственных доходов (КГД) Армении.
«После визита премьера на пункт по оформлению таможенных документов автотранспортных средств «Норагавит» был уволен с работы Айк Мартиросян, который встретил премьер-министра страны в неопрятном виде, стоя перед ним, не вытянувшись. Честно говоря, первое впечатление от этого эпизода, что настоящий сотрудник в действительности не соответствует занимаемой должности, и может быть уволен (иное дело, кем и по какой процедуре).
Эпизод с флагом укрепил сформировавшееся у меня мнение.
Однако сегодня я узнал кое-что, что кардинально меняет ситуацию, если является правдой (а у источника, на мой взгляд, нет причин для предоставления неправильной информации) и может стать основанием для пересмотра решения об освобождении, если даже оно произошло «согласно собственному заявлению».
Мне сообщили, что узкий круг людей на факультете финансов и бухгалтерского учета Ереванского института народного хозяйства (где он учился) был в курсе, что Айк Мартиросян как минимум в эти годы имел проблемы с позвоночником и часто вынужден был сидеть на занятиях в специальном резиновом корсете, который позволял ему  сохранять трудоспособность», - написал Овсеп Хуршудян.
Овсеп Хуршудян также отмечает, что возможно неправильно публиковать информацию о здоровье Айка Мартиросяна, посему просит извинить за это.
«Однако не публиковать это, значит, позволить, чтобы нарушались справедливость и правосудие. Прежде всего, об этом важно знать Николу Пашиняну в качестве основания для пересмотра своего решения», - отметил Хуршудян.