ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարները պայմանավորվել են թույլատրել կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող անձանց հարազատների այցեր
15/04/2019 16:54
Ապրիլի 15-ին Մոսկվայում ռուսաստանյան կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովի, Էլմար Մամեդյարովի և Զոհրաբ Մնացականյանի աշխատանքային հանդիպումը, որին միացան  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և ԵԱՀԿ գործող նախագահի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
Հանդիպումից հետո Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են ընդունել:
Դրանում ասված է, որ ի զարգացումն ս.թ. մարտի 29-ին Վիեննայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև կայացած գագաթաժողովի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին իրադրությունը սահմանին և շփման գծում, ինչպես նաև հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության հաստատման հեռանկարները: Տեղի ունեցավ մտքերի հանգամանալի  փոխանակում կարգավորման հիմնարար հարցերի շուրջ:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները վերահաստատեցին կողմերի մտադրությունը շարունակելու քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը: Ընդգծվեց շահագրգռվածությունը հակամարտության գոտում իրադրության հետագա կայունացման ուղղությամբ, մասնավորապես գյուղատնտեսական աշխատանքների ժամանակաշրջանում: Նրանք նաև պայմանավորվեցին փոխադարձության հիման վրա միջոցներ ձեռնարկել թույլատրելու կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող անձանց հարազատների այցերը: Նախարարները պատրաստակամություն հայտնեցին գործնական միջոցներ ձեռնարկել մարդկանց միջև շփումների հաստատման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ԶԼՄ ներկայացուցիչների փոխադարձ այցելությունների միջոցով:
Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը միջնորդական առաքելությանը՝ ուղղված տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը: Հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվեցին շարունակել շփումները մոտ ապագայում», - ասված է հայտարարության մեջ:

Armenian, Azerbaijani FMs agree to allow visits of relatives of prisoners
Armenian, Azerbaijani and Russian foreign ministers met on April 15 in Moscow at the initiative of the Russian side. They were joined later by the OSCE Minsk Group co-chairs and personal representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk.
After the meeting the foreign ministers of the three countries and OSCE Minsk Group co-chairs released statement.
The statement says that the participants of the meeting as instructed by the president of Azerbaijan Ilham Aliyev and Armenia’s PM Nikol Pashinyan after their meeting in Vienna on March 29 met and discussed the situation on the line of contact as well as prospects for establishing partnership in the humanitarian sector. They have exchanged views over a number of basic issues.
“The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan have reiterated the intention of the parties to continue the efforts toward political-diplomatic settlement of the Karabakh conflict. The interest toward further stabilization of the situation, during the period of implementation of agricultural works in particular has been stressed.
They have also agreed to undertake steps to allow visits of relatives of prisoners in the countries. The ministers expressed readiness to undertake practical steps toward establishing contacts between the peoples, including via reciprocal visits of mass media representatives.
Foreign Minister of Russia and OSCE Minsk Group co-chairs reiterated their commitment to the mediatory mission addressed toward establishment of stable peace in the region. The participants of the meeting agreed to continue contacts in future as well,” the statement says.