Յունկերը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն մտադիր չէ արագացնել Brexit-ը
Եվրամիությունը մտադիր չէ արագացնել ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը և կսպասի Լոնդոնի որոշմանը՝ միաժամանակ պատրաստվելով չկազմակերպված դուրս գալու հնարավորությանը, հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերը՝ ելույթ ունենալով ընտրություններից առաջ ընթացիկ գումարման Եվրախորհրդարանի վերջին նստաշրջանում:
«Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ Եվրամիությունը մտադիր չէ դեպի դուռը տանող ճանապարհ  ցույց տալ Մեծ Բրիտանիային: Եվրամիությունը չի արագացնելու Brexit-ը և պատրաստ է սպասել: Որոշումը պետք է ընդունի Լոնդոնը, որքան ավելի շուտ նա դա անի, այնքան՝ լավ»,- հայտարարել է Յունկերը:
«Մենք պատրաստ ենք առանց համաձայնագրի Brexit-ին, մենք ձեռնարկել ենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցները: Բայց մենք դրանից ամենևին ոչ մի բան չենք շահի»,- հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը:
ԵՄ նստաշրջանում Յունկերը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը եվրապատգամավորներին տեղեկացրել են ԵՄ-ի ապրիլի 10-ի գագաթնաժողովի արդյունքների մասին, որտեղ եվրոպացի ղեկավարները որոշում են ընդունել հետաձգել Brexit-ը մինչև հոկտեմբերի 31-ը պայմանով, որ Մեծ Բրիտանիայում մայիսի 23-26-ին կանցկացվեն Եվրախորհրդարանի ընտրություններ:

Юнкер заявил, что ЕС не намерен форсировать Brexit
Евросоюз на намерен форсировать выход Великобритании из ЕС (Brexit) и будет ждать решения Лондона, готовясь при этом к возможности неорганизованного выхода. Об этом заявил во вторник глава Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер, выступая на последней перед выборами сессии Европарламента текущего созыва, которая проходит в Страсбурге. Ее транслировала пресс-служба Европарламента.
"Я хочу подчеркнуть, что Евросоюз не намерен указывать Великобритании на дверь. Евросоюз не будет форсировать Brexit и готов ждать. Решение должно исходить от Лондона, чем скорее он примет его, тем лучше", - заявил Юнкер.
"Мы готовы к Brexit без соглашения, мы приняли все необходимые меры. Но мы совершенно ничего от этого не выиграем", - заявил глава Еврокомиссии.
На сессии ЕП Юнкер и председатель Европейского совета Дональд Туск проинформировали евродепутатов о результатах саммита ЕС 10 апреля, на котором европейские лидеры приняли решение о возможности отсрочки Brexit до 31 октября с условием проведения в Великобритании выборов в Европейский парламент 23-26 мая.