Կանադայի դատարանը պահանջել է վերանայել Բահամյան կղզիներում Թրյուդոյի հանգստի մասին գործը
Կանադայի դաշնայի դատարանը լոբբինգի հարցերով հանձնակատարից պահանջել է վերանայել գործն այն մասին՝ արդյոք մուսուլման-իսմաիլիտների արքայազն Ագա Խանը խախտել է լոբբիստների կանոնները՝ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին հրավիրելով հանգիստն անցկացնել Բահամյան կղզիների իր մասնավոր կղզում, հայտնում է CBC հեռուստաալիքը:
Ըստ հեռուստաալիքի՝ լոբբինգի հարցերով նախկին հանձնակատարը 2017-ի սեպտեմբերին հայտարարել էր, որ հիմքեր չկան բողոքելու, որ Ագա Խանը խախտել է լոբբիստների կանոնադրությունը:
Հանձնակատարի գրասենյակը չի գտել վկայություններ այն մասին, որ Ագա Խանը գումարը  ստացել է որպես ընկերության տնօրեն, որն այդ ժամանակ զբաղվում էր Կանադային դաշնային կառավարության շահերի լոբբինգով, ուստի նա չի խախտել կանոնադրությունը:
Կանադական Democracy Watch իրավապաշտպան կազմակերպությունը բողոքարկել է որոշումը: Դաշնային դատարանի դատավոր Պատրիկ Գլիսոնը պահանջել է, որ գործող հանձնակատարը նորից ապահովի բողոքի բազմակողմանի քննությունը:
Ավելի վաղ 2017 թվականին շահերի բախման և էթիկայի հարցերով հանձնակատար Մերի Դոուսոնը ասել էր, որ վարչապետ Թրյուդոն իր հերթին խախտել է էթիկայի կանոնները՝ արձակուրդն անցկացնելով Ագա Խանի մոտ՝ Բահամյան կղզիներում:

Канадский суд потребовал пересмотреть дело об отдыхе Трюдо на Багамах
Федеральный суд Канады потребовал от комиссара по вопросам лоббирования пересмотреть дело о том, нарушил ли лидер мусульман-исмаилитов принц Ага-Хан правила лоббистов, пригласив канадского премьер-министра Джастина Трюдо провести отпуск на его частном острове на Багамах в 2016 году, сообщает телеканал CBC.
По данным телеканала, бывший комиссар по вопросам лоббирования в сентябре 2017 года заявила, что нет основания для жалобы на то, что Ага-Хан нарушил кодекс лоббистов. Офис комиссара не нашел свидетельств того, что Ага-Хан получал деньги в качестве директора компании, лоббирующей интересы федерального правительства Канады в тот момент, поэтому он не нарушал кодекс.
Канадская правозащитная организация Democracy Watch оспорила постановление. Судья Федерального суда Патрик Глисон потребовал, чтобы действующий комиссар вновь обеспечил всестороннее рассмотрение жалобы.
Ранее в 2017 году комиссар по вопросам конфликта интересов и этики Мэри Доусон заявила, что премьер-министр Трюдо в свою очередь нарушил нормы этики, проведя отпуск у принца Ага-Хана на Багамах.