ԱՄՆ-ն UniCredit-ին 1.3 միլիարդ դոլարով տուգանել է
Միացյալ Նահանգները UniCredit-ին 1.3 միլիարդ դոլարով տուգանել է՝ պատժամիջոցները խախտելու համար: Իտալական UniCredit- ի բանկի ստորաբաժանումը տվյալ գումարը վճարելու է՝ ԱՄՆ իշխանությունների մեղադրանքները կարգավորելու համար, որոնք կապված են 2007-2012 թվականներին պատժամիջոցների խախտումների հետ:
ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ արտասահմանյան ակտիվների վերահսկման վարչությունը պայմանագիր է կնքել Իտալիայում UniCredit-ի գլխամասային գրասենյակի հետ, նաև բանկի ավստրիական և գերմանական բաժանմունքի հետ:
Միացյալ Նահանգների պնդմամբ՝ UniCredit Bank AG-ն իբր 500 միլիոն դոլարի ավելի քան 2 հազար վճարում է իրականացրել Իրանի նավատորմային պետական Islamic Republic of Iran Shipping Line ընկերության և նրա հետ փոխկապակցված ընկերությունների համար:
ԱՄՆ իշխանությունները նաև կարծում են, որ UniCredit գերմանական և ավստրիական բաժանմունքները, նաև Իտալիայում բանկի գլխամասը տարիներ շարունակ մինչև 2011-2012 թվականները վճարումներ են կատարել՝ Իրանի, Կուբայի, Մյանմարի, Լիբիայի, Սիրիայի և Սուդանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները խախտելով:

США оштрафовали UniCredit а нарушение санкций
США оштрафовали UniCredit на $1,3 млрд за нарушение санкций. Подразделения итальянского банка UniCredit выплатят данную сумму для урегулирования обвинений со стороны американских властей по поводу нарушения санкций, которые якобы имели место в период с 2007 по 2012 гг.
В сообщении Минфина США отмечается, что управление по контролю за иностранными активами заключило соглашение по урегулированию обвинений с головным отделением UniCredit в Италии, а также с австрийским и немецким подразделением банка.
По утверждению США, UniCredit Bank AG якобы провел более 2 тыс. платежей в объеме свыше $500 млн для судоходной госкомпании Ирана Islamic Republic of Iran Shipping Line, а также для аффилированных с ней компаний.
Американские власти также считают, что австрийское и немецкое подразделение UniCredit, а также головной банк в Италии в течение нескольких лет до 2011–2012 гг. проводили платежи в нарушение санкций США против Ирана, Кубы, Мьянмы, Ливии, Сирии и Судана.