Թուրքիան ԱՄՆ-ից Patriot զենիթահրթիռային համալիրի վերաբերյալ նոր առաջարկություն է ստացել
Թուրքիան Միացյալ Նահանգներից Patriot զենիթահրթիռային համալիրի վերաբերյալ նոր առաջարկություն է ստացել, հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը՝ մեկնաբանելով իր բանակցությունները ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Պատրիկ Շանահանի հետ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները Անկարային չեն տրամադրել նույնպիսի արտոնյալ պայմանները Patriot զենիթահրթիռային պաշտպանության համակարգերը ձեռք բերելու համար, ինչպես Ռուսաստանը C-400 պաշտպանության համակարգերի համար:
«Patriot զենիթահրթիռային համակարգերի վերաբերյալ բանակցությունների տարբեր փուլերից հետո մեզ նոր առաջարկ արեցին հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի վերաբերյալ, որի կարիքը մենք ունենք:
Այժմ մեր գերատեսչություններն ու մասնագետները զբաղվում են այս առաջարկի մանրամասն ուսումնասիրությամբ: Երբ այս աշխատանքը կավարտվի, մենք անմիջապես կտեղեկացնենք մեր ամերիկացի գործընկերներին արդյունքների մասին», - ասել է Աքարը, ում խոսքը մեջբերվում է Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունում:
2017 թվականին C-400 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի մատակարարման մասին Թուրքիայի հետ կնքված պայմանագիրը դարձել է Անկարայի և Վաշինգտոնի միջև դիվանագիտական լարվածության պատճառ, ով թուրք դաշնակիցներից պահանջում է հրաժարվել ռուսական համալիրներից՝ հօգուտ ամերիկյան Patriot պաշտպանության համակարգերի:

США сделали Турции новое предложение по ЗРК Patriot
Турция получила от США новое предложение по поставкам зенитно-ракетных комплексов (ЗРК) Patriot, заявил министр обороны Турции Хулуси Акар в среду, комментируя свои переговоры с исполняющим обязанности министра обороны США Патриком Шэнаханом.
Акар находится в США с рабочим визитом.
Ранее президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что США не предоставили Анкаре такие же выгодные условия по покупке ЗРК Patriot, как Россия по ЗРК C-400.
"После различных этапов переговоров по поводу ЗРК Patriot США сделали нам новое предложение относительно системы ПРО, в которой мы нуждаемся. Сейчас наши ведомства и специалисты занимаются детальным рассмотрением этого предложения. Как только эта работа будет закончена, мы сразу же уведомим американских коллег о результатах", - заявил Акар, слова которого приводятся в сообщении министерства обороны Турции.
Заключенный в 2017 году контракт на поставку Турции ЗРК С-400 стал причиной дипломатических трений между Анкарой и Вашингтоном, который требует от своих турецких союзников отказаться от российских комплексов в пользу американского ЗРК Patriot. Власти Турции заняли в этом вопросе твердую позицию и не планируют отказываться от С-400 даже при покупке Patriot - эти темы, по мнению администрации главы государства, "не связаны между собой".