ԼՂ հարցով ներկայումս որևէ ծրագրի հիման վրա բանակցություններ չեն ընթանում. Աննա Նաղդալյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ Մոսկվայում ապրիլի 15-ին տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքներով հրապարակվել է դրան մասնակցող կողմերի համատեղ հայտարարությունը, որտեղ արդեն իսկ նշված են քննարկված թեմաները, Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Համատեղ հայտարարությունները հենց այն նպատակով են արվում, որ դրանցում ամփոփվեն հանդիպման բոլոր մասնակիցների միջև համաձայնեցված ձևակերպումները։ Համաձայնեցված ձևակերպումներից դուրս, դրանց հակասող հայտարարությունները չեն նպաստում փոխվստահության ամրապնդմանը, առավել ևս եթե դրանք մտացածին են և չեն համապատասխանում իրականությանը», - նշեց նա:
Ա.Նաղդալյանն ընդգծեց, որ «ներկայումս որևէ ծրագրի հիման վրա բանակցություններ չեն ընթանում»։
«Ավելին, քննարկումների բովանդակային մասը շարունակում է ընթանալ միմյանց դիրքորոշումներին ծանոթանալու, պարզաբանելու ու հստակեցնելու տիրույթում»:
Երեկ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հաստատել էր, որ Մոսկվայում ապրիլի 15-ին ՀՀ և Ադրբեջանի արտգործնախարների հանդիպմանը քննարկվել են ռուսաստանյան կողմի 2016 թվականի առաջարկությունները:
«Ադրբեջանի արտգործնախարարն իր հարցազրույցներից մեկում նշել է, որ 2016-ի առաջարկներն են քննարկվել: Եվ ես այստեղ հավելելու բան չունեմ», - ասել է Սերգեյ Լավրովը՝ Մոսկվայում Սերբիայի արտգործնախարարի հետ ասուլիսի ժամանակ:
Նա նշել է, որ առաջարկությունների մանրամասները գաղտնի են:
«Անշուշտ, մենք ցանկանում ենք նոր բովանդակություն հաղորդել խաղաղ գործընթացին և մեր առաջարկությունները միջնորդների միջոցով ներկայացրել էինք ադրբեջանական կողմին»։
Մինչդեռ ՀՀ կառավարությունը ձեռնպահ է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին արված առաջարկների վերաբերյալ մանրամասներ ներկայացնելուց։
Aysor.am-ը կառավարությունից խնդրել էր պարզաբանել՝ ի՞նչ առաջարկություններ են ներկայացվել Ադրբեջանին ու դրանց վերաբերյալ ի՞նչ արձագանք է ստացվել։
«Ինչպես հայտնի է, Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը խորհրդապահական է, հետևաբար ձեռնպահ ենք մնում մանրամասներ ներկայացելուց», - հարցմանն ի պատասխան՝ նշել են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։

Joint statement of Armenian and Azerbaijani foreign ministers over the results of April 15 meeting in Moscow has been released clearly fixing all the topics discussed during the meeting, spokesperson of the Armenian Foreign Affairs Ministry Anna Naghdalyan said speaking to Aysor.am.
“The joint statements are aimed at summing up all the agreed formulations between all the participants of the meeting. The statements contradicting these formulations do not contribute to the reinforcement of trust, especially if they are made up and do not correspond to reality,” Naghdalyan stressed.
She noted that currently no negotiations are being held over any program.
“Moreover, the current discussions are still aimed at getting familiarized with each other’s positions, making clarifications,” she said.
Earlier Russian Foreign Minister Sergey Lavrov confirmed that at the meeting of the foreign ministers in Moscow on April 15 the parties discussed the proposals of the Russian side made in 2016.
“In one of his interviews Azerbaijani foreign minister noted that proposals of 2016 have been discussed. I have nothing to add,” Sergey Lavrov said, at the joint news conference with his Serbian counterpart.
He said the details of the proposals are secret.
In March of the running year Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, while speaking about Nagorno Karabakh conflict said, “Indeed, we want to give a new content to the peace process and we have presented our proposals to the Azerbaijani side through mediators.”
The Armenian government though refuses to unveil the details of proposals made to Azerbaijan.
Aysor.am has requested specifications from the government but in the written response the government press service said “the Nagorno Karabakh conflict settlement process is confidential, consequently we abstain from unveiling any details about it.”