Թունյանը թող բարի լիներ, գնար ցեմենտի գործարան, խոսար պատասխանատուների հետ, նոր որոշում կայացներ. Գագիկ Ծառուկյան (Տեսանյութ)
18/04/2019 12:06
Թեպետ «Արարատ-ցեմենտ» գործարանում բողոքի ակցիաները դադարել են, բայց Ազգային ժողովում ցեմենտի հումքի՝ կլինկերի վրայից պետական տուրքը հանելու մասին քննարկումները շարունակվում են։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, որը համարվում է գործարանի սեփականատերը, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում տեղեկացրեց, որ ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի ու գործարանի ներկայացուցիչների քննարկումները շարունակվում են։
Հիշեցնենք՝ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում պետական տուրքի մասին օրենքում փոփոխությունների քննարկման ժամանակ հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը և իշխանական պատգամավորները առաջարկել էին ցեմենտի հումքի համար պետական տուրք չսահմանել, իսկ ցեմենտի ներկրման համար կառավարության առաջարկած 22 հազար դրամ պետական տուրքի գործողության ժամանակաշրջան սահմանել 1 տարին։ Նախագիծը հաստատվել էր հանձնաժողովում և ԱԺ լիագումար նիստում դեռ չի քննարկվել։ Ուշագրավ է, որ նախագծին նման տեսքով կողմ էին քվեարկել նաև ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստանի» պատգամավորները, որոնք նույն հանձնաժողովի անդամներ են։
«Էսօր գալու են գործարանի ներկայացուցիչները, հանդիպեն։ Մենք ասում ենք՝ եթե հանձնաժողովը որոշել է կլինկերի վրա հարկ չդնել, մենք էլ որոշման համաձայն, ցեմենտ չենք արտադրում, կլինկեր ենք բերում։ Դու դրա հանարավորությունն ես տալիս։ Մենք հակառակ օրենքի ոչ մի բան չենք անում», - հայտարարեց Գ.Ծառուկյանը։
Լրագրողի հարցին, թե հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը քննարկե՞լ է իր հետ հարցը, եկե՞լ են ընդհանուր եզրահանգման, Ծառուկյանը պատասխանեց. «Թունյանը իմ հետ չի կարա գա երկխոսության, ամբողջ գործարանի աշխատակիցները իրան սպասում են, թո բարի լիներ, գնար գործարան պատասխանատուների հետ խոսեր մասնագիտորեն, որ հասկանար՝ ցեմենտն ինչ ա, կլինկերն ինչ ա, հետո որոշում ընդուներ»։

PAP faction head: Economic Committee chairperson should have been so kind to visit Ararat Cement factory and then make decision
18/04/2019 12:16
The protest actions have stopped in Ararat Cement factory but discussions over lifting the state fee from clinker still continue at the National Assembly.
Head of the Prosperous Armenia faction speaking to reporters today said that the discussions at the NA’s Economic Affairs Standing Committee continue.
Chairman of the committee Babken Tunyan offered not to set state fee on clinker and set a fee amounting to 22,000 AMD on imported cement with a year term.
The bill was approved at the Committee but has not been discussed at the NA’s session yet.
“Representatives of the factory will come today to meet. We say if the committee has decided to lift fee from clinker we will not produce cement but will import clinker. You give us this opportunity. We do not do anything against the law,” Tsarukyan stated.
Asked whether the chairman of the committee discussed the issue with him and whether an arrangement has been reached, Tsarukyan said, “Tunyan cannot have a dialogue with me, the employees of the whole factory are waiting for him. He should have been so kind to visit the factory and speak with the specialists to understand what cement is and what clinker is and only then make a decision.”