Զգուշացում բոլոր նախարարներին. Ջանջուղազյանի պաշտոնանկության հարցին կողմ էր միայն խորհրդարանական ընդդիմությունը
18/04/2019 10:48
Այսօր խորհրդարանը չհաստատեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության նախագիծը՝ Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանին պաշտոնանկա անելու մասին։ Կողմ էր միայն խորհրդարանական ընդդիմությունը. 67 դեմ, 41 կողմ, 1 ձեռնպահ։
«Հարգելի գործընկերներ, կարծում եմ՝ Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը այստեղ պետք է նստած լիներ, որովհետև հարցը չի ավարտվել, հարցը իրեն էր վերաբերում և նրա չգալը նույնպես վերաբերմունք է խորհրդարանին։ Եվ ամբողջ պահվածքը, և հարցապնդման պատասխանը, այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ, մենք պնդում ենք մեր որոշումը։ Սա զգուշացում է բոլոր նախարներին, որ խորհրդարանական կառավարման ձգտող երկրում նման պահվածքը խորհրդարանի հանդեպ անընդունելի է», - ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Նախագծին կողմ էր նաև «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը։
«Քննարկումը երեկ ցույց տվեց, որ առաջադրված հարցերի պատասխանները չենք ստացել, նախարարը պարզ, հասկանալի լեզվով պետք է ներկայացներ խնդրի էությունը, և մենք կողմ ենք այս նախագծին», - հայտարարեց Միքայել Մելքումյանը։
Նախագծին դեմ էր միայն իշխանական «Իմ քայլը» խմբակցությունը։ «Նման որոշում կայացնելու համար մեկ հանդիպումը բավարար չէր, որ կողմ քվեարկվեր այս հարցապնդման առաջարկին, այդ պատճառով «Իմ քայլը» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու նախագծին», - քվեարկությունից առաջ դիրքորոշումը ներկայացրեց Լիլիթ Մակունցը։
Նկատենք, որ սա առաջին դեպքն էր, երբ խորհրդարանական ընդդիմությունը բարձրացնում էր կառավարության անդամի պաշտոնանկության հարցը։
Խնդիրն առաջացել էր Լուսավոր Հայաստանի՝ կառավարությանն ուղղված հարցապնդման պատասխանի բովանդակությունից։ ԼՀ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը երեկ խորհրդարանում հայտարարել էր, որ ֆինանսների նախարարի՝ իրենց հարցապնդման պատասխանը վիրավորական էր, քանի որ բոլոր հարցերին տրվել էին նույնաբովանդակ պատասխաններ:

Armenian parliament did not approve today the bill demanding resignation of finance minister Atom Janjughazyan. Sixty-seven lawmakers voted against, 41 for and 1 abstained.
Addressing the parliament head of Bright Armenia faction Edmon Marukyan, the initiator of the bill, said that Janjughazyan was to be present at the sitting as the issue refers to him.
“His absence is too an attitude toward the parliament. His behavior, answers to questions… we insist on our decision. This is a warning to all the ministers, such like behavior is unacceptable in a country which wants to have parliamentary system of governance,” Marukyan stressed.
Prosperous Armenia faction joined Bright Armenia in the decision.
“Yesterday’s discussion showed that we did not get answers to the forwarded questions. The minister must clearly present the essence of the issue for us to back the bill,” PAP lawmaker Mikael Melkumyan said.
My Step faction though did not agree with the position of the parliamentary opposition. Addressing the parliament head of the faction Lilit Makunts stated before the voting that they would vote against it.
“One meeting is not enough for making such decision,” she said.
This is the first case when parliamentary opposition demands resignation of a minister.
The issue raised after Bright Armenia faction head Edmon Marukyan voiced dissatisfaction from the content of answers the minister gave to the questions voiced by the faction. He described minister’s answers offensive, saying that Janjughazyan gave same answers to 8-9 different questions.